5 قانون همیشگی در سئو سایت


5 قانون همیشگی در سئو سایت

حتما تا به حال در مورد تغییرات و آپدیت الگوریتم های گوگل و اینکه بعد از تغییرات این الگوریتم ها چگونه رتبه ها دستخوش تغییر قرار میگیرد شنیده اید.این تغییرات بسیاری از صاحبان کسب و کار و مدیران سایت ها را سردرگم کرده است که باید در چه قسمت هایی فعالیت بیشتری داشته باشند؟ چه کارهایی را اصلا انجام ندهند؟ و به طور کلی همیشه در پی رسیدن به این سؤال هستند که روند اصلی و اصولی سئو و بهینه سازی سایت چیست و چگونه میشود با وجود تغییرات الگوریتم های موتور جستجو جایگاه سایت را حفط کرد؟در این مقاله ما 5 قانونی را ذکر میکنیم که شما میتوانید به پاسخ سؤال خود برسید.

قانون اول: اشتراک گذاری محتوا به طور مستمر در شبکه های اجتماعی

شاید شما فکر کنید که این شبکه ها چه تأثیری میتوانند بر روی رتبه سایت داشته باشند؟ همانطور که میدانید با فراگیر شدن گوشی های هوشمند امروزه بسیاری از افراد جامعه جزء کاربران شبکه های مجازی هستند بنابراین شبکه های اجتماعی در نتایج سرپ Serp گوگل در حال افزایش است. ما به شما خواهیم گفت که چگونه  محتوای خود را در آنها منتشر کنید.

بعد از تولید محتوا اعم از محتوای متنی، تصویری و یا ویدئویی بررسی کنید به چه دلایلی میخواهید آن را منتشر کنید دقت داشته باشید هر محتوایی توانایی منتشر شدن در فضای مجازی را نخواهد داشت. به هیچ عنوان از محتواهای تکراری استفاده نکنید و قبل از انتشار به سؤالاتی از قبیل: آیا بهترین عنوان را انتخاب کرده ام، چند نفر به طور حرفه ای آن را بررسی کرده اند؟ آیا عنوان محتوا را برای منتشر کردن در پلتفرم هایی مانند توئیتر و فیسبوک بازنویسی کرده ام؟ را از خود بپرسید.

بعد از اینکه آن را منتشر کردید به این جور سؤالات پاسخ دهید که آیا به آن هدفی که برای انتشار آن در نظر داشتید رسیده اید یا نه؟ چگونه پست را ویرایش کنم تا توانایی پخش و اشتراک گذاری آن بیشتر شود؟ اگر پست منتشر شده شما را به هدفتان نزدیک نکرد از چه ویژگی های آن میتوانم مجددا استفاده کنم؟

پس اگر میخواهید در زمینه سئو با تغییرات الگوریتم های موتورهای جستجو جایگاهتان دستخوش تغییر نشود، باید با وقت گذاشتن برای انجام فعالیت حرفه ای و انتشار پست های مرتبط در این شبکه ها به بهتر شدن و حفظ رتبه سایت خود کمک کنید.

 

قانون دوم: داشتن سایت معتبر

زمانی که یک کاربر میخواهد از معتبر بودن یک سایت اطلاع پیدا کند قدمت دامنه، شهرت و محتوای سایت را بررسی میکند.

قدمت: قدیمی بودن دامنه یک سایت یکی از اصول مهم در اعتبار سایت است. اینکه سایت شما تا به حال چند سال سابقه فعالیت داشته  بسیار حائز اهمیت است از این جهت که اگر دو سایت با محتوای مشابه با فاصله زمانی کمی از هم شروع به فعالیت کرده باشند، به احتمال زیاد در زمینه سئو ، سایت قدیمی تر در سئو اعتبار بیشتری دارد.

شهرت: زمانی میتوانید برای سایت خود شهرت کسب کنید که مطالب ارائه شده شما توسط کاربران به اشتراک گذاشته شود. این خود یکی از روش های سئو کلاه سفید میباشد. ولی اگر با استفاده از تکنیک های سیاه و غیر قانونی سئو یا به اصلاح Blackhat  میخواهید در گوگل جایگاه بگیرید باید گفت که درصورتی که موتور جستجو متوجه فعالیت غیرقانونی شما شود شهرت سایت لطمه بزرگی خواهد خورد.

کیفیت و حرفه ای بودن محتوا: تولید محتوای جدید و با کیفیت نه تنها موجب میشود که در بین کاربران طرفدار پیدا کند بلکه موجب میشود محتوا تولید شده افزایش پتانسیل بیشتری در به اشتراک گذاری پیدا کند.

قدمت یک سال مسئله ای نیست که بتوان به راحتی از آن گذشت در این قسمت راه کارهایی وجود دارد که یکی از مهمترین آنها دریافت لینک با اعتبار بالا از سایت های معتبر میباشد. توجه داشته باشید همه لینک های دریافتی ارزش یکسانی ندارند. برای دریافت بک لینک معتبر با ارزش بالا باید به دوستان و رقبای خود لینک بدهید و این شبکه را گسترش دهید. دقت داشته باشید دریافت لینک از سایت هایی که کمتر بک لینک میدهد ارزش بیشتری دارد تا سایتی که به دیگران تعداد لینک بالا میدهد. همچنین ترجیحا به سایت های مرتبط لینک دادن بهتر از سایت هایی است که با زمینه فعالیت شما ارتباطی ندارند.

فاکتورهایی که از آنها میتوان به عنوان راهکار برای ایجاد یک سایت معتبر عبارت اند از:

دقت کردن به قوانین گوگل: رعایت کردن و راضی نگه داشتن موتورهای جستجو کار چنان سختی نیست کافی است آموزش ها و قوانین آنها را مطالعه کنید و آنها را به کار گیرید. در صورتی که شما سعی کنید به آنها عمل کنید آنها از طریق الگوریتم های خود متوجه خواهند شد و برای فعالیت های انجام شده شما امتیاز در نظر میگیرند در واقع رنک یا رتبه سایت شما بهبود داده میشود.

برنامه ریزی برای تولید محتوای حرفه ای: محتوای در واقع حکم پادشاه را برای سایت دارد بنابراین به همان اندازه که تولید محتوای حرفه ای اهمیت دارد ، تولید محتوای به روز و متناسب با نیاز کاربر نیز بسیار مهم است. با ایجاد محتوای مرتبط و جدید موتورهای جستجو این پیغام را دریافت میکنند که سایت شما فعال است و به نیاز کاربران اهمیت میدهد.

درج محتوای متفاوت در سایت: زمانی که یک سایت علاوه بر محتوای متنی به شکل های مختلفی همچون تصویر، ویدئو، موشن گرافیک و…. درج محتوا میکند موتور جستجو گوگل از آن لذت خواهد برد. زیرا کاربران هم از تماشای آنها لذت میبرند و برای رسیدن به پاسخ سؤالشان دیگر لازم نیست خود را با خواندن یک متن طولانی خسته کنند. اکثر سایت های معتبر داخل وب سایت خود از انواع مختلف محتوا استفاده کرده اند که همین امر یکی از عواملی است که موجب شده مخاطبان بیشتری را به خود جذب کنند.

در رقابت با سایت های دیگر باشید: به این معنی که برای رسیدن به جایگاه خود و جلو زدن از رقبا سریع خسته و ناامید نشوید، صبر کنید و سایت خود را حتی با چراغ خاموش در رقابت نگه دارید.

قانون سوم: دریافت لینک های معتبر

 

لینک بیلدینگ در واقع هسته ی اصلی در سئو میباشد که گوگل ساختار خود را با توجه به آن ایجاد میکند در واقع لینک سازی در بهینه سازی سایت جایگاه ویژه ای دارد. البته لینک های داخلی سایت هم اهمیت خاص خود را دارند ولی جذب لینک از سایت های دیگر ارزش و تأثیر ویژه ای در رنک سایت دارد.

ایجاد پست های لینک خور: پست هایی ایجاد کنید که پتانسیل این را داشته باشند که بتوانند به سمت خود لینک جذب کنند. به عبارتی برخی از پست ها کاربران را ترغیب میکند تا با یک پست دیگر پاسخ شما را بدهند. چنین پست هایی بسیار مؤثرند.

حذف لینک های شکسته سایت: در ابتدا در سایت هایی معتبر شروع به فعالیت کنید  لینک های خراب و شکسته به سایتتان را پیدا کنید و با ایجاد محتواهای به روز قبلی را حذف نمایید.

ارسال پست مهمان: منظور از ارسال کردن پست مهمان این است که با تولید یک محتوای قوی و مناسب و ارسال آن به سایت های دیگر میتوانید اعتبار آن را افزایش دهید همین امر موجب میشود به طور خودکار بک لینک و بازدید از سایت شما افزایش پیدا کند.

پرکردن خلاءهای فضای مجازی: وقت بگذارید و سایت ها و وبلاگ ها را بررسی کنید حتما در آنها به مبحثی برخورد خواهید کرد که تا به حال به آن به اندازه کافی توجه نکرده اند در صورتی که آن موضوع کاملا در زمینه فعالیت  آنها است.بنابراین با مدیر یا پشتیبان سایت یا وبلاگ تماس بگیرید و آنها را از آن موضوع آگاه کنید به احتمال زیاد نظر شما مورد استقبال قرار میگیرد. از این مدیران در مورد نیازشان در حوزه سایت سؤال کنید و بعد از آن سعی کنید آن نیازها را برطرف کنید پس از رفع نیاز این سایت ها، نیاز شما که دریافت لینک معتبر است نیز برطرف خواهد شد. فقط دقت داشته باشید در مورد موضوعاتی محتوا ایجاد کنید که در آن سررشته دارید و آن محتوا کاربران مشترکی بین آن سایت معتبر و سایت شما دارد.

قانون چهارم: طراحی کاربرپسند سایت

اصلی ترین و مهم ترین هدف موتور جستجو گوگل رضایت کاربران است بنابراین طراحی زیبا و استاندارد سایت یکی از عواملی است که موجب جذب کاربر میشود.به طور مثال اگر خود شما در هنگام سرچ در گوگل به سایتی برخورد کنید که سرعت لود آن پایین و  طراحی درست و زیبایی نداشته باشد از آن سایت خارج میشوید. طراحی حرفه ای سایت امروزه یکی از مسائلی است که سئوکاران برای سرعت بارگذاری سایت و همچنین ماندگاری کاربر در سایت برای آن اهمیت خاصی قائل هستند.

ایجاد صفحات اصلی و مرکزی: این گونه صفحات، صفحاتی هستند که در مورد یک موضوع خاص همه ی منابع و لینک های مرتبط را در خود جای داده است. در واقع این گونه صفحات را به چشم یک منبع کوچک از محتواهای کامل ارائه شده در سایت نگاه کنید. اکثر کاربران به دنبال چنین صفحاتی هستند چرا که میتوانند در سریع ترین زمان به اطلاعات کامل و دقیقی دست پیدا کنند.

فضای تبلیغات سایت را محدود کنید: حتما تا به حال به سایت هایی برخود کرده اید که فضایی که برای تبلیغات اختصاص داده اند بیشتر از فضایی است که در آن به موضوع اصلی سایت پرداخته اند.چنین سایت هایی اصلا به رضایت کاربر اهمیتی نمیدهند. البته این امر در سایت های فارسی زبان بیشتر به چشم میخورد که انواع تبلیغات را به صورت بنری و پاپ آپ در خود جای داده اند. میزان تبلیغات بالا در سایت موجب میشود گوگل آن را به عنوان یک سایت اسپم شناسایی کند.

بهبود سرعت سایت: سرعت سایت یکی از عواملی است که تمامی موتورهای جستجو به خصوص گوگل به آن توجه خاصی دارد به این صورت که اگر 2 سایت رقیب هم باشند و شرایط کاملا یکسانی داشته باشند سایتی برنده رقابت است که سرعت لود بالاتری دارد. البته سرعت سایت را نمیتوان یک عامل مهم برای موتور جستجو دانست ولی هنگامی که حرف از رضایت کاربر و اهمیت آن برای گوگل است متوجه خواهیم شد که باید سرعت سایت را هم در نظر گرفت.

ایجاد Breadcrumb در سایت: Breadcrumb موضوعی است که هم برای گوگل و هم برای کاربران مهم است و علاوه بر مهم بودن کاربران علاقه دارند بدانند در کدام قسمت از سایت قرار گرفته اند. همچنین مورد علاقه موتور جستجو نیز میباشد زیرا به آن کمک خواهد کرد تا بتوانند راحت تر محتوای سایت را دسته بندی کنند.

طراحی UI وUX  سایت: تا بوده همیشه کاربران قبل از اینکه به محتوای سایت توجه کنند به زیبایی و شکل ظاهری سایت دقت کرده اند. اگر سایتی شکل ظاهری و طراحی کاربر پسندی نداشته باشد گوگل میتواند به همین علت جایگاه خوبی را به آن اختصاص ندهد.

به یاد داشته باشید هنگامی که شما هرچه کاربران جستجو میکنند در اختیار انها میگذارید در اصل سعی بر این دارید با روشی کاملا طبیعی هرآنچه که موتورهای جستجو میخواهند به آنها انتقال میدهید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *