نرخ تعامل در اینستاگرام

7 روش جادویی افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام

راه های بالا بردن نرخ تعامل در اینستاگرام

افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام که به آن engagement نیز می‌گویند، یکی از دغدغه‌های کسب و کارهایی است که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند. اگر خواهان فروش بیشتر هستید و یا دوست دارید در اینستاگرام شهرت بیشتری پیدا کنید، حتما خواهان دیده شدن پست خود در اکسپلور هستید. الگوریتم‌های اینستاگرام بر اساس چند معیار مهم، بهترین پست‌های موجود را برای قرارگرفتن در اکسپلور انتخاب می‌کند که یکی از مهم‌ترین آنها، همین نرخ تعاملی است که می‌خواهیم در این مطلب درباره‌اش صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

چگونه نرخ تعامل در اینستاگرام را افزایش دهیم؟

قبل از پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم که الگوریتم‌های اینستاگرام، نرخ تعامل را بر اساس چه فاکتورهایی می‌سنجد. میزان engagement در اینستاگرام بر اساس سه فعالیت خاص کاربران با محتوای شما بررسی می‌شود:

 1. تعداد لایک
 2. تعداد نظرات یا کامنت‌ها
 3. اشتراک‌گذاری مطالب با دیگران

ترکیبی منطقی از هر سه عامل بالا می‌تواند نشان‌دهنده جذابیت محتوای شما برای کاربران از نظر اینستاگرام باشد. این مساله باعث می‌شود تا پست شما در قسمت پرطرفدارترین پست‌ها قرار بگیرد. جذابیت و اینگیجمنت پست‌ها معیار خوبی برای تشخیص میزان موفقیت آمیز بودن یک کمپین و یا تبلیغات اینستاگرامی هستند.

اگر تمایل دارید نرخ اینگیجمنت در اینستاگرام را متوجه شوید و حدود تقریبی آن را بدانید می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

فرمول محاسبه نرخ اینگیجمنت اینستاگرام

عددی که شما از این فرمول به دست می‌آورید معیار مناسبی جهت بررسی جذابیت محتوای شما در این شبکه اجتماعی محبوب است. اگر از تعامل کاربران خود رضایت کافی را ندارید و قصد داریم نرخ تعامل در اینستاگرام را افزایش دهید می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

افزایش کیفیت محتوا

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند جذابیت پست‌های شما را افزایش دهد، کیفیت بالای محتوایی است که تولید می‌کنید. کپشن‌های جذاب و متنوع، استفاده از عکس‌های با کیفیت و غیرتکراری و ساختن ویدئوهای جالب و جدید تاثیر زیادی در دیدن شدن بیشتر پست‌های شما در اینستاگرام دارد.

نکته: پیشنهاد می‌شود که در شبکه اجتماعی خود از هر سه نوع محتوای نوشناری، عکس و ویدئویی استفاده کنید و از طریق گزینه Insights به بررسی بهترین و جذاب‌ترین محتوا از نظر کاربران خود بپردازید و آن را تقویت نمایید.

تولید محتوا به صورت منظم

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند تعامل بیشتری با مخاطبان برای شما کسب کند، داشتن تقویم محتوایی منظم و مستمر در طول هفته و ماه است. به عنوان مثال اگر تصمیم دارید ماهیانه 15 پست را در اینستاگرام منتشر کنید، توصیه می‌شود هر یک روز در میان، پستی جدید منتشر کنید.

این روش باعث می‌شود تا ارتباط مستمر خود را با کاربر حفظ کنید و آنها به خوبی شما در ذهن خود داشته باشند و نوعی دوستی و ارتباط صمیمانه بین شما و کاربران اتفاق بیفتد که می‌تواند با لایک کردن و کامنت گذاشتن بیشتر منجر شود.

تشویق کاربر به تعامل

صحبت کردن درباره دغدغه‌های مخاطبان، یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توانید کاربر خود را به کامنت گذاشتن، نظر دادن و به طور کلی تعامل گرفتن وادار کنید. شما می‌توانید برای تشویق آنها به این کار از یک یا چند روش زیر استفاده کنید:

 • سوال پرسیدن از مخاطبان
 • ابراز نظر درباره یک مساله اجتماعی یا مرتبط با صفحه شما
 • انتخاب گزینه با استفاده از پرسشنامه
 • پر کردن جای خالی
 • دعوت به تگ کردن دوستان و افراد علاقه‌مند به محتوای شما

زمان انتشار محتوا

یکی دیگر از مواردی که تاثیر زیادی در افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام دارد، زمان انتشار پست‌های شماست. به طور کلی هر پست تازه انتشار یافته، حدود دو ساعت در ابتدای پست‌های جدید هر کاربر در قسمت  feed قرار می‌گیرد. در صورتی که در این مدت زمان محدود، پست شما با استقبال و تعامل قابل قبولی مواجه شود، اینستاگرام محتوای شما را در جایگاه بالاتری نگه می‌دارد و به مخاطبان بیشتری نشان خواهد داد.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم در انتخاب زمان انتشار محتوای خود حساسیت و دقت بیشتری به خرج دهید و در ساعاتی محتوا منتشر کنید که از وجود فعال بودن کاربران خود در اینستاگرام مطمئن هستید. چرا که دو ساعت اولیه انتشار پست، دو ساعت طلایی برای شما جهت افزایش اینگیجمنت در اینستاگرام شما به شمار می‌رود. 

استفاده از هشتگ مناسب

یکی دیگر از راه‌های کلیدی جهت افزایش بازدید محتوای شما، استفاده از هشتگ‌های مناسب است. شما می‌توانید با استفاده از هشتگ‌های مرتبط و مناسب محتوای خود را به خوبی به کاربران علاقه‌مند معرفی کنید.

توصیه می‌شود در انتخاب هشتگ مناسب، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 •  از تمامی هشتگ‌های مرتبط با موضوع صفحه و محتوای خود استفاده کنید. (سقف تعداد هشتگ در اینستاگرام 30 هشتگ است)
 •  برای پیدا کردن بهترین هشتگ‌ها، از هشتگ گذاری‌ های رقبای خود ایده بگیرید.
 •  از هشتگ‌هایی استفاده کنید که چند کلمه‌ای هستند و موضوع شما را با توضیحات بیشتری معرفی می‌کنند.

 پاسخگویی به کاربران

اگر به دنبال افزایش نرخ تعامل در اینستاگرام هستید، به هیچ عنوان از پاسخ دادن به سوالات کاربران در دایرکت و کامنت غافل نشوید. پاسخ دقیق، دلسوزانه و مودبانه به کاربران باعث می‌شود تا رابطه خوبی با مخاطبان خود ایجاد کنید. این رابطه باعث می‌شود تا کاربران تمایل بیشتری به لایک کردن و کامنت گذاشتن در پست‌های شما داشته باشند و به یک مخاطب وفادار برای شما تبدیل شوند.

معرفی شدن توسط صفحات مشابه

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند نرخ اینگیجمنت در اینستاگرام را افزایش دهد، تگ شدن صفحه شما توسط صفحاتی است که فعالیتی مشابه فعالیت‌های شما دارند. شما می‌توانید با صفحات همکاری که نرخ تعاملی حدودا یکسانی با شما دارند تبادل کنید و پست‌های یکدیگر را به اشتراک بگذارید.

نکته: شما می‌توانید جهت افزایش نرخ تبادل در اینستاگرام، از شرکت‌های حرفه‌ای که در این زمینه فعالیت می‌کنند کمک بگیرید. این شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از روش‌های اصولی مانند مشاوره، هشتگ گذاری اصولی و تبلیغات اینستاگرام در اصفهان به شما در این زمینه کمک کنند.

دریافت مشاوره رایگان

برای مشاوره رایگان با این شماره تماس بگیرید.

نظرات

فیلد اجباری*