دلایل کاهش رتبه سئو

مهمترین دلایل کاهش رتبه سئو سایت

سئو فرایندی زمانبر می باشد که صبر و حوصله بسیاری می طلبد. برای بهتر دیده شدن باید تمامی قوانین گوگل را رعایت کرد تا بتوان به نتیجه مطلوب رسید و جایگاه خوبی کسب کرد. بنابراین با تمام زحماتی که برای سئو یک سایت کشیده می شود، بهتر است ازبه کارگیری روش هایی که باعث کاهش رتبه سئو سایت می شود، بپرهیزیم.

چرا رتبه سایت کاهش پیدا می کند؟

همانطور که گفته شد به دلیل طولانی بودن فرایند سئو از شروع به کار یک سایت تا قرار گرفتن در صفحه نتایج جستجوی گوگل (SERP)، عده ای از وب مستران و فعالان حوزه سئو و بهینه سازی به سمت استفاده از ترفندهایی می روند که در کوتاه ترین مدت بتوانند در خط اول گوگل دیده شوند و به نوعی گوگل را دور بزنند اما یادمان باشد تقلب در گوگل ممنوع است.

در این مقاله به معرفی و بررسی روش هایی می پردازیم که شاید برخی از آن ها برای مدتی سئو سایت را بهبود ببخشد اما در واقع تکنیک های ممنوعه گوگل به شمار می روند و موجب کاهش رتبه سئو سایت می شوند.

مراقب پنالتی شدن از طرف گوگل باشید

پنالتی در فوتبال باعث خوشحالی تیم پنالتی گرفته، می شود و این خوشحالی با تبدیل شدن پنالتی به گل دو چندان می شود در حالی که پنالتی در گوگل جز دردسر چیزی برای مدیران سایت و سئو کارها ندارد.

پنالتی گوگل یا مجازات گوگل به سایت هایی تعلق می گیرد که از قوانین گوگل تخطی کرده اند. الگوریتم های گوگل بسیار پیچیده و هوشمند هستند و ربات های گوگل (خزنده)  نیز متوجه می شوند چه سایت هایی و با چه ترفندهایی گوگل را دور زده اند، در نتیجه برای این گونه سایت ها مجازات در نظر می گیرند و به اصطلاح سایت پنالتی می شود.

با انجام چه کارهایی پنالتی می شویم؟ 

اگر قصد دور زدن موتور جستجوی گوگل را داشته باشیم و بخواهیم با روش های خلاف قوانین گوگل (تکنیک های کلاه سیاه) هرچه سریعتر رتبه بگیریم  قطعا از سمت گوگل جریمه می شویم.

نتیجه پنالتی شدن توسط گوگل حذف لینک های مربوط به صفحات سایت ما از نتایج جستجوی گوگل و یا کاهش شدید رتبه سئو سایت می باشد.

  • خرید بک لینک های پولی و اسپم و استفاده نامتعارف از آن ها
  • بهینه سازی غیر اصولی و بیش از حد سئو کردن (over optimization)

استفاده از تکنیک های سئو کلاه سیاه مانند:

  • درج محتوا بی کیفیت و بی ارزش در سایت
  • استفاده از محتوا کپی (duplicate content)
  • بمباران کلمه کلیدی (به کار گیری بیش از حد کلمات کلیدی)

تمامی مواردی که باعث می شود توسط گوگل دچار پنالتی شویم، موجب کاهش رنکینگ سایت و صدمه به ساختار کلی سئو سایت می شود در نتیجه برای داشتن یک سایت بهینه و به دست آوردن رتبه خوب در گوگل باید با قوانین گوگل آشنا باشیم و آن ها را رعایت کنیم.

 کپی کردن محتوا دیگران 

محتوایی که برای سایتمان از آن استفاده می کنیم باید تازه و یونیک باشد و بهتر است که خودمان آن را تولید کنیم. کپی کردن محتوای دیگران از سایت هایی که حوزه کارشان مانند ما می باشد هم از نظر اخلاقی و هم از نظر اصول سئو و بهینه سازی کاری به شدت اشتباه می باشد و از طرف گوگل برای سایت خطا کننده، جریمه در نظر گرفته می شود.

یکی از دلایل افت رتبه سایت انتشار محتوا کپی و یا duplicate content می باشد. همانطور که گفته شد ربات های گوگل بسیار هوشمندانه عمل می کنند و زمانی که به سایت شما می آیند و محتوای سایتتان را بررسی می کنند متوجه کپی بودن محتوا در سایت شما می شوند، بنابراین پیشنهاد می شود برای کسب و کار و سایت خود ارزش قائل شوید و محتوا با ارزش تولید کنید.

استفاده از محتوا کم ارزش نیز می تواند باعث افت رتبه سایت شود. اگر در زمینه تولید محتوا با کیفیت تجربه ای ندارید و یا وقتی برای انجام این کار ندارید، پیشنهاد می شود از متخصصان تولید محتوا بخواهید برای سایت شما محتوای جذاب و حرفه ای تولید کنند تا علاوه بر جذب کاربر به سایت، سئو را بهبود ببخشید.

مراقب بروزرسانی های اصلی گوگل باشیم

گوگل با ارائه انواع الگوریتم ها، (Google BERT) نتایج جستجوی خود را هوشمندانه کرد به طوری که هر آنچه را که در  نوار URL گوگل سرچ کنید دقیقاً به منظور خود دست پیدا خواهید کرد.

در این بین هسته اصلی گوگل، به منظور بهبود نتایج جستجو بروز رسانی می شوند که این بروز رسانی ها بر روی رتبه سایت شما تاثیر می گذارند بنابراین باید مراقب بروزرسانی های گوگل باشیم و آن ها را پیش بینی کنیم.

روش هایی که سئو کاران کلاه سیاه برای بالا بردن رتبه سایت در پیش می گیرند، در دیدگاه اول بسیار خوب به نظر می آیند اما در حقیقت مثل یک سراب عمل می کند چرا که در طولانی مدت منجر به افت رتبه سایت می گردند.

 تکرار بیش از حد کلمات کلیدی

برخی از نویسندگان سایت، کلمات کلیدی موضوع مقاله را بیش از حد در نوشته خود تکرار می کنند و بر این باورند که با استفاده از تکرارِ پی در پی کلمات کلیدی در محتوا نوشته بهینه تری دارند و در گوگل رتبه می گیرند در حالی که این یک تفکر اشتباه می باشد و به سئو صدمه می زند. افراط در همه چیز باعث ضرر می شود، در سئو نیز استفاده بیش از حد، از ترفندهای بهینه سازی باعث کاهش رتبه سایت می شود.

تکرار بیش از حد کلمه کلیدی یا بمباران کلمه کلیدی که به آن (Keyword Stuffing) می گویند، خلاف قوانین گوگل و الگوریتم پاندای گوگل می باشد. اگر از این تکنیک ممنوعه در قسمت های مختلف سایت خود مانند هدینگ ها، متن مقاله، متا دیسکریپشن و تگ Alt استفاده کنید، با خشم پاندای گوگل رو به رو می شوید و جریمه خواهید شد. یکی دیگر از موارد نادرستی که در استفاده از کلمات کلیدی باعث افت رنکینگ سایت شما می شود، به کارگیری کلمات کلیدی نامرتبط با موضوع انتخابی شما می باشد.

اگر کلمات مهم سایت و یا متن محتوا خود را به اشتباه انتخاب کنید و از آن ها به طور مکرر در نوشته خود استفاده کنید، ربات های گوگل بعد از بررسی محتوا شما متوجه این موضوع می شوند و همین امر باعث کاهش رتبه سئو سایت می گردد.

آنچه در این مقاله گفته شد:

در راستای بهینه سازی سایت (سئو) باید صبر زیادی داشت و روزانه با انجام تکنیک هایی مانند: تولید محتوا غنی، استفاده از عکس های بهینه شده با حجم استاندارد باعث رشد سایت خود شوید. برای لینک سازی خارجی درصورتی که مدت زمان زیادی از راه اندازی سایت شما می گذرد و دامین اتوریتی (اعتبار دامنه سایت) خوبی دارید، می توانید لینک سازی خارجی را شروع کنید.

.بخاطر داشته باشید که استفاده نادرست از روش های بهینه سازی  به رتبه سایت شما آسیب جدی وارد می شود

دریافت مشاوره رایگان

برای مشاوره رایگان با این شماره تماس بگیرید.

نظرات

فیلد اجباری*