کلمه کلیدی چیست؟

کلمه کلیدی چیست؟و چگونه پیدا می شود؟

منظور از کلمات کلیدی چیست؟

 کلمه کلیدی یا همان کلیدواژه عبارت یا واژه هایی را می گویند که مخاطبان آنان را در نت سرچ می کند.  این کلید واژه ها در سئو، به  سایت مربوط اند. برای نمونه فردی که می خواهد به دبی برود ، در اینترنت “هزینه تور دبی” را سرچ می زند. تا سایت‌هایی که این سرویس را عرضه می کنند پیدا کند. پس، “هزینه تور دبی” یک کلمه کلیدی می باشد که مخاطب با بهره گیری از آن بحث مد نظر خود را جستجو می کند.

این شرحی  بسیار راحت از کلمه کلیدی بود که برایتان آوردیم . از نگاه  سئوکاران ، مفهوم کلمات کلیدی ، کلماتی می باشند که از طریق آن ها ترافیک موتور جستجو  به طرف وب‌سایت مد نظر راهنمایی می گردد.

در اصل کارشناسان و مهندسین سئو با بررسی در مورد کلمات کلیدی می فهمند که مخاطبان چه جملات و واژه هایی را در نت سرچ می‌کنند. پس وب سایت و محتواهای  خود را پیرامون آن کلمات و عبارات بهینه سازی می کنند.

 دلیل اهمیت کلمات کلیدی برای سئو

وقتی که مطالب وب سایت مد نظر  را پیرامون واژه ها و جملاتی که اشخاص آن‌ها را سرچ می زنند بهینه کنید، امتیاز وب سایت شما برای این کلمات بیشتر می شود.

لازم به ذکر نیست که امتیاز بیشتر ، در صفحات برآیند جستجو این امکان را فراهم می کند که ترافیک هدفمند زیاد تری  به سمت وب سایت شما راهنمایی شود. به این خاطر است که یکی از با اهمیت ترین کارها در سئو پیدا کردن مطلوب ترین کلمه کلیدی است. در اصل سئو بدون وجود کلمات کلیدی مناسب نشدنی است.

ابزار پیدا کردن کلمه کلیدی

 

انواع کلمات کلیدی با توجه به هدف سرچ مخاطب

مقاصد سرچ مخاطبان گونه های مختلفی دارد. در این مسیر کلید واژه ها را هم هماهنگ با مقاصد مخاطبان دسته بندی می‌کنند.

زمانی که مخاطب جملاتی را سرچ می‌کند یک مقصود دارد. امکان دارد قصد داشته باشد در خصوص یک بحث مانند شیوه مصرف یک کرم داده هایی را کسب کند .

امکان دارد قصد داشته باشد محصولی را بخرد. در هر یک از این سرچ ها  مخاطب واژه ها را به یک فرم مخصوص استفاده می کند . به طور مثال زمانی که در پی خریدن محصولی باشد امکان دارد اول واژه های کلیدی کلمه خرید را بیاورد. ۴ سبک هدف سرچ و ۴ سبک کلمه کلیدی داریم.

اطلاعاتی یا Informational : مخاطب با سرچ آن کلمه می خواهد داده هایی پیرامون بحثی بدست آورد.

ناوبری یا Navigational : با این سبک واژه ها مخاطب می خواهد یک فضا یا یک پیج ویژه را پیدا کند.

تبلیغی – تجاری یا Commercial : این سبک واژه ها پیش از خرید سرچ می‌شوند. و امکان قیاس چند محصول گوناگون را ایجاد می کنند.

معاملاتی یا Transactional: هدف خرید در این سبک واژه ها بیشتر دیده می شود.

 چگونه کلمات کلیدی را پیدا کنیم؟

-استفاده از پیشنهاد گوگل (Google Suggest)

خیلی از کسانی که با آن‌ها حرف می زنیم و در سئو با مشکل مواجهه شده اند ، دلیل آن‌ این است که کلمات کلیدی را استفاده می کنند که بسیار رقابتی اند.

با اینکه می شود بر کلمات کلیدی تک کلمه ای هم سئو انجام داد اما امکان دارد کسب امتیاز آن ها سال ها طول بکشد پس پیشنهاد ما به شما این است که کلمات کلیدی بلند تری را انتخاب کنید .

کلمات کلیدی دم بلند همان گونه که از نامشان معلوم است اصولا بیش از ۴ کلمه می باشند که سرچ کنندگان در گوگل و سایر موتورهای جستجو از آن ها بهره مند می شوند. و دشواری  این کلید واژه ها در قیاس با جملات کلی یا همان 1-۳ کلمه‌ای کمتر است.

پس برای اشخاصی که به تازگی وارد کار سئو شده اند ،پیشنهاد می شود که کلمات کلیدی طولانی را برای آغاز کار استفاده کنند .یا فتن کلمات کلیدی طویل ، با استفاده از Google Suggest  بسیار راحت است.

 -استفاده از کلمات کلیدی پرسشی با استفاده از دو ابزار رایگان

در صورتی که در پی کلمات کلیدی برای پست‌های وبلاگ و مطالب می باشید  حتما بخ این دو برنامه یافتن کلمات کلیدی رایگان علاقه مند خواهید شد . هر دوی این برنامه ها کلمات کلیدی پرسشی تولید می کنند و کلمات کلیدی مطلوب جهت به وجود آمدن محتوای کارآمد SEO را به شما عرضه می کنند.

برنامه اول AnswerThePublic.com نام دارد. برنامه دوم جهت پیدا کردن کلمات کلیدی ، “Question DB” نام دارد.دقت داشته باشید که این ابزارها زبان فارسی را که در اصل همان کشور ایران است حمایت  نمی‌کنتد.کلمات کلیدی بدست آمده از این ابزار ها خوب اند  اما نوع آوری در آن ها نیست.در صورتی که قصد دارید کلید واژه های نوع آورانه بیابید، پیشنهاد می‌کنیم یک ابزار تازه SEO به اسم SeedKeywords.com را بررسی کنید .

-استفاده از فروشگاه‌های آنلاین

سرچ واژه های کلیدی برای وب سایت‌های فروشگاهی شبیه سرچ واژه های کلیدی برای وبلاگ می باشد.

فرق بزرگ میان این دو این است که برای سئو فروشگاه اینترنتی، الزامی است شما کلید واژه های کالاها و بخش های مختلف را بیابید و برای هریک تعداد بسیاری را مد نظر قرار دهید.

شما این امکان را دارید که خیلی  از کلید واژه های مهم و ارزشمند  برای کالای خود را با بهره گیری از پیشنهاد دیجی‌کالا بیابید که شبیه توصیه های گوگل عمل می نماید.تنها لازم می باشد که یک کالا را در دیجی‌کالا سرچ نمایید و هر جمله ای که ذکر می گردد را یادداشت نمایید.کلید واژه هایی را بیابید که رقیبانتان به دلیل  استفاده از آن ها امتیاز بدست آورده اند .

ارائه نمودن دسته ای از کلید واژه های تصادفی در یک برنامه سبب می شود تا شما از مقصود اصلی خود دور شوید. در صورتی که به هر علتی زمان ندارید  در باب کلید واژه ها بررسی و تفحص کنید، می توانید  به کلمات کلیدی دقت کنید که رقیبانتان پیش از شما به دلیل بهره گیری از آن‌ها امتیاز بدست آورده اند.

این امر نه فقط چک لیستی آماده از کلید واژه ها را برایتان مهیا می سازد ، بلکه خیلی زود هم انجام می شود.

برنامه های مختلفی برای سئو موجود اند که برای کلید واژه  های سئو رقبایتان مهندسی معکوس انجام می دهند. البته برای استفاده از بیشتر آن‌ها باید هزینه کنید.

وقتی حرف از سرچ کلید واژه ها برای سئو به میان می آید ، بیشتر اشخاص بر یافتن واژه های نو دقت می‌کنند.این امر اصلا اشکالی ندارد.اما جهت کسب یک لیست تمام و کمال از واژه هایی که قادر به بهینه کردن آن ها هستید الزامی است به واژه هایی که به دلیل وجود آن‌ها هم اکنون امتیاز بدست آورده اید هم نگاهی کنید.

بهترین شیوه پیدا کردن کلمات کلیدی

-کنسول جستجوی گوگل

جهت اعمال این راهبرد، به قسمت  Performance بروید.پس از آن به کلید واژه های مخصوص نگاهی بیندازید که در برآیند سرچ برای آن‌ها امتیازبندی شده‌اید. حتما خودتان بیشتر این کلید واژه ها را تشخیص می دهید.اما در صورتی که به طور کامل  به تفحص بپردازید حتما با دسته ای از کلید واژه ها روبه رو می شوید که شما را متعجب خواهد کرد.پس برای واژه هایی که بی اینکه بخواهید در سئو امتیاز کسب کرده اید تلاش کنید کاری برای بهینه‌سازی آن‌ها صورت بخشید

 آیا گوگل به کلید واژه هایی که در توضیحات متا استفاده می شود اهمیت می‌دهد؟

خیر! کلید واژه هایی که به توضیحات متا می افزایید به این خاطر که به اسنیپت‌ شما مدد می رسانند در بازخورد سرچ  پررنگ تر می شوند.برای نمونه، توضیحات متای یک صفحه از وبلاگ یک سایت را بررسی نمایید کنید.این امر به بازخورد کمک کرده و مقدار کلیک را ارتقا می دهد.پس از آن ، تعدادی واژه هم معنی کوچک به کلمات کلیدی خود بیافزایید.

در اخر از لینک‌های داخلی جهت اعتبار دادن به پیج تازه خود بهره مند شوید اصل مهم  این است که پیج های تازه دارای بک لینک یا اعتبار نیستند . اما زمانی که شما از داخل به آن پیج تازه لینک می‌دهید، به سرعت اعتبار لینک را کسب می‌کنند.

 

کلام آخر

تا اینجا با کلمات کلیدی و اهمیت کلمات کلیدی آشنا شدید. فراموش نکنید بدون تحقیق کلمات کلیدی تولید محتوای شما بی فایده است. هم چنین انتخاب کلمات کلیدی درست به شما کمک می کند تا شما به راحتی به مخاطب هدف خود دست پیدا کنید. بنابراین کلمات  شما باید همان کلماتی باشند که کاربران شما جستجو می کنند.

منبع:

https://moz.com/learn/seo/what-are-keywords

دریافت مشاوره رایگان

برای مشاوره رایگان با این شماره تماس بگیرید.

نظرات

فیلد اجباری*