دیجیتال مارکتینگ و کاربرد آن

دیجیتال مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

تعریف دیجیتال مارکتینگ و مزایای آن

دیجیتال مارکتینگ از مهم ترین ابزار کمپین های بازاریابی است. اما چرا؟ در عصر حاضر به کمک ارتقا بیش از پیش و مکرر فناوری، فرصت بهره مندی از اینترنت به سهولت برای همگان وجود دارد و هر لحظه به جمع استفاده کنندگان این جهان اضافه می گردد.

در اصل، این رشد استفاده همراه تحولات وسیعی صورت گرفته که بر معیشت یومیه ما اثر گذاشته و بر شیوه خرید کردن هم موثر بوده ؛ تا آن جا که تبلیغات سنتی، یا همان تبلیغات بدون بهره گیری از امکانات و وسایل دیجیتال، به میزان گذشته اثر گذار نیستند.

موردی که همه جا در موضوع تبلیغات مهم تلقی می شود، ایجاد رابطه با مشتری ، یا به اصطلاح عامیانه،  استفاده از وقت و جای صحیح جهت تبلیغات است. در صورتی که قصد داشته باشیم این مورد را در دنیای جدید به کار بندیم ، در فضایی باید با مخاطب خود رابطه ایجادکنیم که زمان طولانی را در آن می گذراند. که آن فضا جایی نیست جز اینترنت.

در ادامه برای شما در این مورد که دیجیتال مارکیتنگ چیست و چه کاربرده هایی دارد توضیح می دهیم.

منظور از دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

بازاریابی دیجیتال یک کلمه کلی می باشد که تمامی شبکه ها و شیوه هایی که از راه آن‌ها می شود خدمات و کالاهای خود را از طریق وسایل الکترونیکی یا اینترنت به دیگران معرفی کنید شامل می شود.

چرا دیجیتال مارکتینگ مهم است؟

در این قسمت می خواهیم دلایل اهمیت بازاریابی دیجیتال را بررسی کنیم

مقرون به صرفه بودن

یکی از مهم ترین مزایای دیجیتال مارکتینگ مقرون به صرفه بودن است. از طریق بازاریابی دیجیتال شما می توانید هزینه های خود را کاهش دهید و پس انداز خوبی داشته باشید.

دیجیتال مارکتینگ، تجارت قابل اندازه گیری

هزینه ها، بازخوردها، زمان مصرفی و … در کسب و کارها اگر قابل اندازه گیری نباشند مدیریت سخت می شود. در کسب و کار سنتی اندازه گیری این موارد بسیار سخت است. اما تمام این موارد در دیجیتال مارکتینگ به راحتی قابل اندازه گیری است.

شناسایی مشتری ایده آل

یکی از مهم ترین نکات در تجارت دست یابی به مشتری ایده آل در کوتاه ترین زمان ممکن به منظور سرعت در کسب درآمد است. اما منظور از مشتری ایده آل چیست؟ مشتری ایده آل، مشتری هایی هستند که 100% محصولات و خدمات شما را می خرند.

دست یابی به مشتری ایده آل در کسب و کار سنتی دشوار است چرا که رساندن تبلیغات به گوش هزاران نفر دشوار است.  هم چنین ممکن است شما هزینه زیادی برای تبلیغات کنید اما مخاطبان شما تمایلی به تبلیغات شما نداشته باشند.

اما در بازاریابی آنلاین با استفاده از ابزارهای آن به راحتی می توانید مشتری واقعی و علایق آنها را شناسایی کنید و براساس آن تبلیغات طراحی کنید.

اولین قدم مشتریان، جستجو در اینترنت

امروزه با گسترش اینترنت، مردم قبل از خرید محصول برای کسب اطلاعات درمورد انواع، قیمت و سایر ویژگی های محصول در اینترنت جستجو می کنند.  

از مهم ترین ویژگی های دیجیتال مارکتینگ روبرو شدن افراد با کسب و کار شماست. فقط کافی است با استفاده از سئو بتوانید در صفحه ی اول نتایج جستجو گوگل قرار بگیرید.

بررسی و ارزیابی رقبا

از بهترین ویژگی های دیجیتال مارکتینگ داشتن ابزارهایی برای بررسی رقباست. کسب و کارهای سنتی به سختی می توانستند متوجه شوند چگونه رقبایشان موفق می شوند و مشتری بیشتری جذب می کنند.

اما اکنون با استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به راحتی می توانیم رقبا را آنالیز کنیم.

فرق تبلیغات دیجیتال با تبلیغات سنتی

موضوع اصلی که سبب تمایز این دو بازار با هم شده است . این است که پویش های تبلیغات دیجیتال تنها از راه شبکه های دیجیتال انجام می شود و این خصوصیت سبب می‌شود که وسایل و داده های زیادتری جهت آنالیز راندمان تبلیغات در دست تبلیغ کننده باشد و بهتر بتواند بر امر تبلیغ نظارت کند.

در اصل، تبلیغات دیجیتال با استفاده از شبکه های گوناگونی که مخاطبان در عصر حاضر اکثر اوقات زمان خود را در آن‌ها سپری می کنند انجام می شود. این شبکه ها شامل وب‌سایت ها ، تبلیغات دیجیتال، تبلیغات ایمیلی و… هستند.

یک مبلغ دیجیتالی متبحر یا فردی که به هر صورتی در این حیطه کار می‌کند الزامی است ادراک صحیح و واضحی از اثرات گونه های مختلف تبلیغات دیجیتال بر برآورده شدن مقاصد خود داشته باشد؛ به این معنی که برای استفاده بیشتر، از شیوه ها و شبکه های مجانی و پولی دیجیتال که وجود دارند و استفاده از شبکه ها و روش های اثر گذارتر ، الزامی است خود فرد آگاهی داشته باشد در پی چه چیزی است و چه هدفی دارد.

انواع روش‌های بازاریابی دیجیتال

در این بخش متداول ترین شیوه تبلیغات دیجیتال و ابزارها یا شبکه های مربوط با هر کدام را برایتان توضیح می دهیم .

– سئو

سئو یعنی بهینه‌سازی وب‌سایت جهت بدست آوردن رتبه بالاتر در صفحات زمانی که موتورهای جستجو به دنبال موضوعی هستند . از دسته شبکه هایی که امر بهینه سازی بر آن‌ها پیاده می شود می توان موارد زیر را نام برد:

.وب‌سایت

.وبلاگ

.اینفوگرافیک

– بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی ساخت و نشر مفهوم با مقصود ایجاد شناخت در مورد برند ، بیشتر شدن عبور و مرور در صفحه مجازی، ایجاد مخاطب خواهان و در آخر مبدل کردن مخاطب بالقوه به مخاطب بالفعل را شامل می شود. شبکه هایی که این امکان را دارند تا در راهبرد بازاریابی محتوایی شما اثر داشته باشند شامل موارد زیر می باشند:

.پست‌های وبلاگ

.کتاب‌های الکترونیکی و مقالات

.اینفوگرافیک

.بروشورها و کاتالوگ‌های اینترنتی

– بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

از راه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی برند و محصول خود را در کانال های اجتماعی نشر داده و آن را به دیگران معرفی می‌کنید تا شناخت مردم نسبت به برند شما ، عبور و مرور در وب‌سایت و مخاطبان خواهان تجارت شما زیاد شوند. در این مسیر  این امکان برای شما وجود دارد که از شبکه های  زیر استفاده کنید:

.فیسبوک

.توییتر

.لینکدین

.اینستاگرام

.پینترست

– تبلیغات کلیکی

تبلیغات کلیکی یکی از شیوه های پولی کشش ترافیک به طرف وب‌سایت مورد نظر است. به عبارت دیگر، در این شیوه تنها هر دفعه که بر تبلیغ شما کلیک می‌شود به اعمال کننده آن هزینه پرداخت می کنید. یکی از متداول ترین و پر طرفدارترین گونه های تبلیغات کلیکی، AdWords گوگل می باشد. با کمک AdWords تبلیغ صفحه ای که می خواهید را در اول یا آخر صفحات نتایج جستجو بگذارید. دیگر شبکه های PPC عبارتند از :

.تبلیغات پولی فیسبوک

Promoted Tweets. در توییتر

. Sponsored Messages در لینکدین

– همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

همکاری در فروش که با اسم هایی مانند تبلیغات چند عاملی و پورسانتی هم مشهور است و گونه ای از بازاریابی براساس می باشد که از راه آن در برابر بازاریابی و به فروش رساندن کالاها و سرویس های سایرین از آن ها پورسانت می گیرید. بعضی از شبکه های مهم افیلیت مارکتینگ را در زیر آورده ایم:

.ارائه تبلیغات ویدیویی از راه YouTube Partner Program

.بدست اوردن لینک ویژه از شبکه های همکاری در فروش و فرستادن آن در اکانت هایی که در کانال های اجتماعی گوناگون دارید.

– تبلیغات همسان یا بومی (Native Advertising)

تبلیغات بومی یا همسان به آن بخش از بازاریابی هایی گفته می‌شود که در داخل متن یک وب‌سایت یا برنامه جای می‌گیرد و با آن در آمیخته می شود. از مطلوب ترین مصداق های این سبک از بازاریابی می شود به رپورتاژ آگهی و لینک‌های اسپانسر را نام برد.

– اتوماسیون بازاریابی (Marketing Automation)

مقصود از اتوماسیون بازاریابی، برنامه هایی می باشد که سبب اعمال اتوماتیک امور تبلیغاتی شما می‌شوند. خیلی از عمکردهای تکراری تبلیغات که اصولا به شکل دستی صورت می گیرند را می شود به این سیستم‌ها داد.مانند:

.فرستادن خبرنامه‌های ایمیلی

.زمان‌بندی جهت فرستادن اتوماتیک پست در کانال های اجتماعی

.اپدیت عناوین تماس‌ها

.سازمان دهی روند ایجاد مخاطب خواهان

.وارسی پویش های تبلیغاتی و گزارش‌گیر

– بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

ایمیل مارکتینگ یا تبلیغات ایمیلی یکی از کم هزینه ترین شیوه ها برای رابطه تجارت مورد نظر با مشتریان خود است. در بیشتر مواقع از ایمیل جهت نشر و تبلیغ محصول مورد نظر ، آف ها و رخ دادهای گوناگون و همین طور راهنمایی  مردم به طرف وب‌سایت تجارت مد نظر بهره مند می‌شوند. برای مثال این امکان برای شما وجود دارد که ایمیل‌هایی مانند موارد زیر را برای مخاطبان خود بفرستید:

.خبرنامه برای مشترکان وبلاگ

.ایمیل‌های پیجویی برای ببیندگانی که موارد ویژه ای را دانلود نموده اند.

.ایمیل خیر مقدم به مخاطب

.فرستادن پیشنهادات خاص برای خرید در روزهای ویژه برای خریداران وفادار

.فرستادن پی در پی موارد و محتوای با ارزش جهت به دست آوردن مخاطب خواهان.

روابط عمومی آنلاین (Online PR)

روابط عمومی آنلاین کوششی می باشد در راه بدست آوردن و بهبود رتبه تجارت مد نظر و بالا بردن پوشش خبری آن در نشریات دیجیتال، وبلاگ‌ها و دیگر وب‌سایت‌هایی که براساس محتوا می باشند . روابط عمومی آنلاین تماما مشابه روابط عمومی سنتی است، اما در مکان دیجیتال ارائه می گردد. از دسته شبکه هایی که در مسیر اثر بخش تر کردن روابط عمومی خود این امکان را دارید که  از آن‌ها بهره مند شوید عبارتند از:

.نمایش گزارش در کانال های اجتماعی و پاسخدهی به دیدگاه مخاطبان

.پاسخدهی به نقد و دیدگاه هایی که در وب‌سایت های گوناگون در مورد سازمان شما گذاشته شده

.پاسخدهی به نظراتی که در وب‌سایت یا وبلاگ شما گذاشته شده

-بازاریابی درون‌گرا (Inbound Marketing)

بازاریابی درون‌گرا، کلمه بزرگ و درشتی است که به بهره گیری از شبکه های گوناگون تبلیغات دیجیتال جهت دسترسی به مخاطبان تازه اشاره دارد؛ به این معنی که، تبلیغات دیجیتال شیوه ای جهت ترغیب مخاطب به طرف کالاها و سرویس های تجارت مورد نظر از راه انواع تبلیغات دیجیتال مخصوصا تبلیغات محتوایی است. در این سبک از تبلیغات با عرضه داده هایی که برای مخاطب مهم و فایده دار است ، تجربه مطلوب تری را برای او ایجاد کرده و وی را از خرید خود مطمئن می‌کنیم.

موردی که  الزامی است در اینجا به آن دقت کنیم این است که بهره گیری تاثیر گذار از هر کدام از این شبکه ها و شیوه ها شایسته برنامه‌ریزی و وجود چیزی به اسم «استراتژی بازاریابی دیجیتال» است. هم چنین این موارد تنها چند مورد از روش های بازاریابی دیجیتال است برای آشنایی با همه ی روش های دیجیتال مارکتینگ بر لینک زیر کلیک کنید. 

استراتژی بازاریابی دیجیتال چیست؟

استراتژی بازاریابی دیجیتال یک طرح ظریف همراه با جزئیات زیاد در ارتباط با نحوه استفاده از شبکه های گوناگون تبلیغات دیجیتال در مسیر رسیدن به مقاصد تجارت مورد نظر است.

 زمان طراحی یک راهبرد تبلیغاتی دیجیتال الزامی است به شبکه های موردنظر، منابع مورد نیاز مانند : نیروی انسانی، زمان و هزینه  برای هر شبکه  و برآیند مد نظر دقت داشته باشید.

مزایا و کاربرد دیجیتال مارکتینگ در کسب و کار

– اکثر مخاطبان فعال اینترنت از طریق آنلاین خرید یا درخواست خدمات خود را اعمال می کنند.

– بالغ بر 80 درصد کاربران اموری مانند چک کردن ایمیل، رفت و آمد در کانال های اجتماعی مانند فیس بوک و وب گردی را از طریق موبایل انجام می دهند.

– اکثر مخاطبان موبایل برای بازاریابی موبایلی در قیاس با سایر روش های دیگر ارزش بیشتری قائل اند.

– هر فرد تقریبا بیشتر ساعت روز را به دیدن مدیا و محتوای چندرسانه ای که بیشتر در بردارنده تبلیغات برای بازاریابی می باشند مشغول هستند.

– سئو که یکی از شیوه های دیجیتال مارکتینگ است سبب افزایش فروش می شود.

– دیجیتال مارکتینگ اثر بسزایی در وب برندینگ و کم شدن مخارج تبلیغاتی دارد.

– به کسب و کار شما اعتبار داده و به مشتریان این امکان را می دهد تا  بیشتر با خدمات شما آشنای شوند.

آیا دیجیتال مارکتینگ بخشی از بازاریابی محتوایی است ؟

بازاریابی محتوا تنها بخشی از دیجیتال مارکتینگ است، که به عنوان یک ابزار برای جذب مخاطب از آن استفاده می شود. از زیر شاخه های بازاریابی محتوایی می توان به تولید محتوا و بازاریابی شبکه های اجتماعی اشاره کرد. به طور کلی شما برای افزایش Engagement و Interaction (تاثیرگذاری و تاثیرپذیری و تعامل) برمخاطب خود می توانید از بازاریابی محتوایی استفاده کنید. بنابراین می توان نتیجه گرفت که بازاریابی محتوا از ابزارهای مهم دیجیتال مارکتینگ است.

جمع بندی

بطور کلی دیجیتال مارکتینگ و ابزار آن کمک زیادی به رشد کسب و کار شما و افزایش درآمدتان می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از خدمات سئو در اصفهان و طراحی سایت در اصفهان شرکت بهیار استفاده کنید. هم چنین نظرات خود را در ارتباط با بازرایابی دیجیتال را به اشتراک بگذارید.

نظرات

فیلد اجباری*