متا دیسکریپشن

نحوه نوشتن بهترین متا دیسکریپشن

چگونه متا دیسکریپشن بنویسیم؟

از گذشته تا به حال ، تگ های متا در گروه قسمت های مهم صفحات موتورهای جستجو قرار داشتند و این طور که مشخص است قرار نیست به این سرعت هم تحولاتی در این موضوع به وجود آید. آگاهی از ارزش این تگ ها، شناخت آن ها و آموزش دیدن شیوه ایجاد متا دیسکریپشن مطلوب خیلی مهم است. امکان دارد بهینه نبودن شرحیات متای سایت مد نظر یکی از مهم ترین علت های کم بودن ویو آن وب سایت باشد. جهت شناخت و یادگیری شیوه درست نوشتن متا دسکریپشن با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

 

تعریف متا دیسکریپشن

 

meta description یک تگ HTML است که در کد یک صفحه به شکل زیر نمایش داده می شود:

<meta name=”description” content=” شرحیات یک صفحه که اصولا یک یا دو جمله است.“/>

مقصود بهره گیری از توضیحات متا در یک صفحه خیلی روشن است و آن این است که مخاطبی که به سرچ در اینترنت مشغول است را ترغیب کنید بر لینک شما وارد شود. به زبان راحت تر، کار توضیحات متا این است که از سرچ موتورهای جستجو برای شما ویو یا بازدید بیاورند.یا می توان گفت که توضیحات متا یک متا تگ می باشد که 155 – 160 کاراکتر طول داشته و مطالب پیج مورد نظر را به شکل خلاصه شرح می دهند.

موتورهای جستجو اظهار دارند که توضیحات متا به هیچ عنوان اثر مستقیمی بر رتبه وب سایت ندارند، امّا اثر آن ها غیر مستقیم می باشد، چرا که توضیحات متا در برآیند سرچ گوگل نشان داده می شوند. از سمتی هم ، میزان کلیک یا CTR یک عامل با اهمیت در کسب رتبه برای سایت شما می باشد و توضیحات متا اثر مستقیمی بر CTR سایت شما خواهند داشت.

زمانی که شما جمله ای  را در گوگل جستجو می کنید، برای نمونه “آرایش دائم”، شما به پیج برآیند سرچ گوگل می روید. پیج برآیندگوگل پیچیده می باشد.لغات آبی که در پیج برآیند گوگل نمایش داده  می شوند title tag یا تگ عنوان می باشند.این امکان برای شما وجود دارد که در زیر آن نشانی صفحه و شرح یا همان ما دیسکریپشن صفحه را مشاهده نمایید.

اهمیت متا دیسکریپشن

 

اهمیت متا دیسکریپشن برای سئو

به شکل کلی، متا دیسکریپشن ها یک استفاده خیلی با اهمیت در موتورهای جستجو دارند. آن ها شرح خلاصه ای از درونیات صفحه سایت شما را آماده  می کنند.

حتی در صورتی که برای یک پیج توضیحات متا قرار ندهید ، اکثر سیستم های قرار دادن مطالب به شکل خودکار توضیحات این قسمت را معین می کنند، امّا این شرحیات خودکار مواردی نیست که برای شما مناسب باشد. چرا که شرحیات متایی که خود شما آماده می کنید بی تردید جهت دار تر و اثر گذار تر است.

هر پیجی در هر وب سایتی این امکان را دارد که متادیتا هایی مثل عنوان، URL و شرح متا داشته باشد و در صورتی که این بخش ها به طور صحیح بهینه سازی شوند  برای رتبه دهی به صفحات در گوگل کمک کننده خواهند بود.علت مهم متا دسکریپشن جهت سئو به هیچ عنوان جنبه فنی ندارد. چرا که گوگل متا دسکریپشن را در دسته عوامل رتبه دهی خود قرار نمی دهد.

عامل مهم گوگل جهت رتبه دهی به سایت مد نظر رفتار مخاطب می باشد و به این خاطر که رفتار مخاطب متاثر از تجربه مخاطب می باشد ارزش توضیحات متا مشخص می شود. توضیحات متا این امکان را دارند که بر تصمیم مخاطب در خصوص اینکه بر لینک شما وارد شود یا نه موثر باشند. با ضربه زدن مخاطب بر لینک سایت شما، فرکانس ها ی مطلوبی به گوگل فرستاده خواهد شد.

 

نحوه نوشتن  یک متا دیسکریپشن مطلوب

زمانی که توضیحات متای دیگر سایت ها را مطالعه می کنید امکان دارد بیاندیشید که ایجاد آن ها امر آسانی  می باشد. امّا درست این سهولت زیادتر از اندازه است که ایجاد توضیحات متا را به امری دشوار مبدل کرده است. جهت ایجاد توضیحات متا شما فقط 155 کاراکتر می توانید بنویسید و این به این معنی است که شما در حد یک توئیت مجال این را دارید که مخاطب را برای ورورد به سایت خود ترغیب نمایید.

یک متا دیسکریپشن مطلوب به مخاطب یک نمای جامع در خصوص اینکه موضوع سایت چیست می دهد و علت مهیا می کند که به چه علت مخاطب باید شما را برگزیند و بر تگ عنوان ضربه بزند. این روند گزینش به اندازه ای به سرعت رخ می دهد که مخاطب حتی نمی فهمد که در وضعیت تصمیم گیری می باشد.

هم اکنون با دقت به ارزش توضیحات متا جهت سئو، پرسشی که ایجاد می شود این است که چطور می شود توضیحات متایی ایجاد کرد که به مطلوب ترین شیوه مخاطب را برای ورود ترغیب کند کند؟ جهت ایجاد نوشتن متا دسکریپشن بهینه شده و مطلوب به موارد زیر دقت نمایید:

-طول متا دیسکریپشن را مد نظر قرار دهید.

این مورد که متا دسکریپشن الزاما چند بخش باشد اصلا معلوم نیست . به این خاطر که هر چند وقت یک بار گوگل این اندازه را عوض می کند. طول توضیحات متا در اکثر مواقع به این مورد برمی گردد که شما چه مطلبی را قصد دارید انتقال دهید و برای این امر مکان لازمی را که باید داشته باشید را مد نظر قرار دهید. امّا به خاطر داشته باشید که تا آن جا که امکان دارد کم بنویسید.در شرایط کنونی اکثر متا دسکریپشن ها دست بالا 155 نویسه می باشند، امّا متاهای با 300 نویسه هم وجود دارند. شما  این امکان را دارید که با اهمیت ترین موارد را در همان 155 نویسه نخست بیاورید.

-خاص و جذاب بنویسید.

در صورتی که متا دیسکریپشن شما با بسیاری از صفحات دیگر یکی باشد، بر تجربه مخاطب  اثر منفی خواهد داشت. در صورتی که توضیحات متای شما خوب نباشد، کسی به لینک شما وارد نخواهد شد و کلیک و بدون ورود رتبه شما ارتقا پیدا نمی کند. در صورتی که به کپی کردن توضیحات متا از سایر پیج ها می اندیشید ، بهتر است قسمت meta description را تهی بگذارید تا گوگل قسمتی از مطلب شما که در بردارنده کلمات کلیدی جستجو شده است را نمایش دهد.به این خاطر که مطلب شما کسل کننده نباشد، پیشنهاد می گردد که ساختار مجهول به کار نبرید و جزئیات بی کاربرد را درون متن قرار ندهید.

-از کال تو اکشن بهره مند شوید.

کال تو اکشن جمله ای می باشد که مخاطب را به اعمال یک امر ویژه راغب و علاقه مند می کند. برای اینکه توضیحات متای شما در بردارنده یک کال تو اکشن باشد الزامی است مخاطب را شنونده فرض کنید و با ایجاد توصیفات علاقه مند کننده و البته در ارتباط به سایت خود، او را تشویق کنید از سایت شما ببیند.

– کلمات کلیدی خود را به کار برید .

شما وقت خیلی زیادی را به دنبال یافتن کلمات کلیدی صرف کرده اید و آن ها را در تمامی قسمت های سایت مانند اندینگ پیج و صفحات بلاگ خود قرار داده اید. پس الان باید آن ها را در متا دسکریپشن خود به کار برید. توضیحات متا سریع تر از سایر قسمت ها به گوگل فرکانس می فرستند که پیج شما پیرامون چیست و در صورتی که کلمات کلیدی در آن نباشد، لغزش بزرگی رخ می دهد.

در اصل در صورتی که کلمات کلیدی جستجو شده در متا دیسکریپشن شما وجود داشته باشد، احتمال اینکه گوگل شما را نشان داده و کلمات کلیدی را پر رنگ کند خیلی زیاد تر است. در صورتی که با پلاگین Yoast مشغول به کار هستید ، اگر که توضیحات متای شما بدون کلمات کلیدی اصلی است، هشدار دریافت خواهید کرد.

-همخوانی متا دسکریپشن با مطالب صفحه

این مورد خیلی خیلی مهم است . گوگل این امکان را دارد که سایت هایی که با ایجاد توضیحات متای بی ربط مخاطب را گول می زنند بشناسد و آن ها را بیرون کند.جدای از بیرون کردن، در صورتی که توضیحات متای شما با مطالب صفحه در یک حیطه نباشند ، نرخ پرش یا Bounce Rate سایت شما بسیار زیاد می شود و بی تردید این نتیجه ای نیست که دنبال آن بودید .الزامی است که توضیحات متا کاملا معرف مطالب پیج شما باشند.

 

کلام آخر

متا دیسکریپشن ها قسمت با اهمیتی از تگ های سایت شما را شامل می شوند و امکان ندارد بعد ها هم از ارزش آن ها کم شود.هر اندازه سریع تر ایجاد متای مطلوب را آموزش ببینید ، سریع تر هم این امکان را دارید که رتبه بهتری کسب کنید و راهبردهای سئو خود را نتیجه برسانید. به این خاطر که توضیحات متا قسمتی از تجربه مخاطبان سایت شما می باشند، گوگل برای آن ها ارزش بیشتری قائل است.

یکی از مطلوب ترین شیوه ها جهت ایجاد توضیحات متای مطلوب این است که به جای مشغول شدن با تعداد نویسه ها و طول متا، تلاش کنید دقت  خود را بر خاص بودن و جذاب بودن مطلب بگذارید. با مخاطبان رابطه ایجاد کنید و از کلمات کلیدی خوب بهره مند شوید. با بهره گیری از توضیحات متای قدرتمند به سرعت شاهد ارتقای بازدید ارگانیک سایت خود خواهید بود.

منبع:

https://yoast.com/meta-descriptions/

دریافت مشاوره رایگان

برای مشاوره رایگان با این شماره تماس بگیرید.

نظرات

فیلد اجباری*