تگ عنوان چیست؟

تگ عنوان یا تگ تایتل و تاثیر آن در سئو

تگ عنوان چیست؟

تگ عنوان یکی عوامل با اهمیت و تاثیرگذار در راهبردهای سئو می باشد. در این مطلب با ارزش ترین مواردی را که در حین تحریر و بهینه کردن تگ عنوان  باید به آن دقت داشت را شرح می دهیم.

جهت کسب به پیروزی در سئو تگ عنوان  بسیار اهمیت دارد. تگ‌های عنوانی که به طور مکرر نوشته شده و قوی نیستند ، اثر بدی بر برآیند جستجو می گذارند. ما در این مطلب برای شما شرح خواهیم داد که چطور یک تگ عنوان مناسب برای صفحه ی وبسایت خود داشته باشید.

تگ عنوان قطعه کدی در HTML می باشد که در بخش فوقانی هر صفحه وب موجود است و تحت عنوان یک علامت شرح می دهد که بحث اصلی پیج مد نظر چه چیزی است.تگ عنوان به شکل بولد و با رنگ آبی در پیج برآیند موتورهای جستجو نمایان می شود. اصولا تگ‌های عنوان را لینک هایی با امکان کلیک می نامند.

تگ عنوان به خودی خود در امتیاز گیری صفحه ی وب شما اثر نمی گذارد، بلکه این قسمت همراه یک مطلب مطلوب و یک سئو خوب این امکان را دارد که سبب کسب امتیاز سایت در گوگل شود.

 فاکتورهای مهم برای بهینه سازی تگ تایتل

– به رده بندی صفحات جهت تحریر تگ عنوان توجه نمایید .

پیش از این که قادر باشید تگ عنوان بهینه شده ای را به تحریر در آورید الزامی است آگاه باشید که صفحه‌ای که قصد دارید برای آن عنوان بیاورید در چه قسمتی از سایت است.

تگ عنوان برای صفحه اصلی خیلی با عنوان یک پست وبلاگ یا صفحه خدمات فرق دارد. برای وب سایت‌هایی که پیج های بسیاری دارند، فراهم کردن تگ‌های عنوان متمایز برای یک پیج که از سایر پیج ها متمایز باشد، امر دشوار است ، به این خاطر شما باید آگاه باشید که هر صفحه در چه قسمتی از سایت است .

هر اندازه که شما نگاه ژرف تری به بحث سایت خود و مطالب آن داشته باشید و آگاه باشید صفحه مد نظر در چه قسمتی از سایت جای دارد ، این امکان برای شما وجود دارد که یک تگ عنوان مطلوب تر به تحریر درآورید.

همین طور این امکان برای شما وجود دارد که از لغات و جملات مکرر به کار برده شده هم برخی اوقات بهره مند شوید ، اما باید وقتی که مخاطب از یک پیج به پیج زیر دسته آن راه می یابد ، این امکان را داشته باشد که ریزه کاری های زیادتری را در تگ عنوان مشاهده کند.

-الزامی است میان تگ عنوان با عنوان صفحه رابطه معنایی وجود داشته باشد.

پس از اینکه فهمیدید پیج شما در چه قسمتی از وب سایت جای دارد، باید مطلب صفحه را مورد سنجش قرار دهید.در صورتی که تگ عنوان قادر باشد به طور مطلوب بحث صفحه را شرح دهد ، حداکثر اثر را برای موتورهای جستجو و مخاطبان خواهد داشت.

الزامی است که از تگ عنوان هایی بهره مند شوید که با قسمت های گوناگون یک صفحه ی وب مثل: مطالب ، تگ alt ،عکس، توضیحات متا،  URLو دیگر قسمت ها رابطه داشته باشد. اگر که تگ عنوان با مطلب صفحه ی مد نظر رابطه معنایی داشته باشد سبب کم شدن نرخ پرش می گردد. در اصل در صورتی که تگ عنوان با مطلب پیج در ارتباط نباشد ، محتوای وب سایت خود و در آخر وقت و نیروی خود را بیهوده صرف کرده اید.

نرخ پرش به معنی  تعداد مخاطبانی می باشد که به سایت شما وارد می شوند ، اما با رجوع به صفحات دیگر سایت، آن را رها می نمایند. نرخ پرش یکی از عوامل موثر جهت بهینه سازی وب سایت است و از راه برنامه هایی مثل Google Analytics ارزیابی می شود. زیاد بودن نرخ پرش علامت مطلوبی برای یک صفحه ی وب نیست و الزامی است در اسرع وقت جهت بهتر شدن نرخ پرش ،مبادرت ورزید.از لغاتی که در تگ عنوان به کار می برید در سایر بخش های صفحه هم  به کار برید تا به گونه ای رابطه معنایی میان عنوان صفحه با محتوای درون نگهداشته شود.

– تگ عنوان منحصر به فرد بنویسید.

تگ عنوان هایی که به طور مکرر استفاده می شود برای مخاطبان یا موتورهای جستجو خوشایند نیست. در صورتی که از تگ‌های چند باره  برای صفحات سایت خود بهره مند شوید ، می بینید که موتورهای جستجو مثل گوگل آن را نمی بینند و از دیگر محتوایی که در صفحه وب سایت وجود دارند جهت ایجاد تگ عنوان بهره مند می شوند.

شما این امکان را دارید که از اطلاعات عرضه شده در سرچ کنسول جهت پیدا کردن ایراد صفحه خود و همین طور انجام شیوه های گوناگون آزمایشی جهت بهتر شدن کارکرد وب سایت خود بهره مند شوید.

در صورتی که وب سایت شما تگ‌های مکرر به کار برده شده دارد، تحریر تگ عنوان خاص را در الویت قرار دهید و نتیجه مطلوب آن را در سئو سایت خود  مشاهده کنید.همین طور تگ عنوان را متمایز از تگ h1 پیج مد نظر به تحریر در آورید.

تعداد کاراکتر تگ عنوان

در اصل با قرار دادن کلید واژه  در تگ عنوان و تگ h1 به شکل ویژه و ماهرانه، این امکان را دارید که شانس خود را جهت بهتر شدن امتیاز در سئو افزایش دهید.

-در صورتی که صفحات بسیاری دارید، این امکان برای شما وجود دارد که تگ عنوان را داینامیک کنید.

در صورتی که وب سایت عظیمی دارید، وب سایت شما حاوی حجم زیادی داده است و به شکل مستمر روی آن محتوا می گذارید مثل یک وب سایت فروشگاهی عظیم، باید شیوه ای جهت کدگذاریی معنا دار تگ‌های عنوان خود بیابید. در وب سایت های عظیم هر اندازه زیادتر بر تگ عنوان خود وقت بگذارید تا احتیاجی به مدیریت دستی صدها یا هزارن تگ نداشته باشید، بهتر است.گونه ای از یک ساختار مطلوب برای تگ عنوان امکان دارد حاوی یک متن استاندارد در همه تگ‌های صفحات خدمات باشد که با اسم ویژه هر کدام از خدمات جمع شده باشد.

– مقصود مخاطبان از جستجو را دریابید .

اغلب ما جهت رسیدن به جواب پرسش های خود به موتورهای جستجو رجوع  می کنیم اما برخی مواقع سایت‌هایی که امتیاز اول گوگل را کسب کرده اند به پرسش های دیگری جواب داده اند.

حتی در صورتی که مطلب شما خیلی خوب هم باشد باز هم به این خاطر که در تایتل در خصوص آن شرحی آورده نشده است مخاطب به آن سایت داخل نمی شود.

آگاهی از این مورد که کاربر شما در پی چیست و چه طور این پرسش را سرچ می کند، جهت بهینه سازی تگ عنوان خیلی اهمیت دارد.در صورتی که شما ندانید کاربر زمان سرچ از چه لغات و جملاتی بهره مند می شود ، هیچ وقت قادر نیستید عنوان صحیحی بنویسید.

وقتی قصد دارید که تگ عنوان را بهینه سازی نمایید ، کلمات کلیدی مد نظر را در گوگل سرچ کرده تا اطلاع یابید که چه پرسش هایی  را مخاطبان سرچ می کنند و با استفاده از همین پرسش ها، تگ عنوان را به تحریر درآورید.

– تگ عنوان مناسب باید سبب ارتقا کلیک مخاطبان می شود.

به خاطر داشته باشید که تگ عنوان به شکل لینکی با رنگ آبی در صفحه برآیند جستجو نشان داده می شود. این جملات به شکل بولد نشان داده می شوند و اثر بسزایی بر تصمیم مخاطب در خصوص وارد شدن به سایتتان و یا خارج شدن از آن دارند.

– از تکرار زیاد تر اندازه کلید واژه ها امتناع ورزید .

از استفاده نام های مکرر به کار برده شده که گیرایی لازم را ندارد خودداری کنید. تلاش کنید کلید واژه ها را زیاد تر از اندازه در تگ عنوان  به کار نبرید.

موتورهای جستجو بر مبنای مطلب صفحه شما را امتیاز بندی می کنند و دقتی به تراکم و تعداد کلید واژه ها نمی کنند. لغاتی را برای عنوان صفحه به کار برید که این امکان را دارند که هدف شما را به شکل واضح نشان دهند.

تعداد کاراکترهای تگ عنوان

ایجاد تگ عنوان هم به هنر مخصوص خود احتیاج دارد ، چرا که باید تگ عنوانی را به تحریر در آورید که با مقصود مخاطب همخوانی داشته باشد. زمان ایجاد تگ عنوان صفحه، به خاطر داشته باشد که الزامی است تعداد نویسه های تگ عنوان 50 تا حداکثر 60 لغت باشد و در صورتی که زیاد تر از این اندازه لغت به کار برید گوگل آن را برای کاربران  نمایش  نمی دهد.

همین طور الزامی است در این اندازه کاراکتر، لغات و جملات کلیدی و با ارزش را جای دهید. الزامی است تگ عنوان کوتاه شده و روشن باشد و کلمات با اهمیت در آن برتری داشته باشند تا قادر باشند مخاطبان را به خود  جذب کنند.

تگ عنوان بهتر است مختصر نوشته شود. هر اندازه که تگ عنوان خلاصه تر باشد، پیج مد نظر برای مخاطبان روشن تر و برای موتورهای جستجو امکان خزش زیادتری دارد.

البته دیگر علتی که جهت ایجاد تگ عنوان متخصر وجود دارد این است که در صورتی که تگ عنوان طویل به کار برید ، گوگل قسمتی از آن را تفکیک کرده و به شکل (…) نشان می دهد و این بحث سبب می شود مخاطب و موتورهای جستجو نفهمند عنوان صفحه ی مد نظر چیست.

 

کلام آخر

فراموش نکنید که تگ عنوان یکی از موارد موثر در سئو است. بنابراین تگ عنوان به تنهایی اهمیتی ندارد. درواقع زمانی تگ عنوان تاثیرگذار است که تمام فاکتورهای سئوداخلی را رعایت کرده باشید.

منبع:

https://ahrefs.com/blog/title-tag-seo

دریافت مشاوره رایگان

برای مشاوره رایگان با این شماره تماس بگیرید.

نظرات

فیلد اجباری*