تبلیغات در سایت یا تبلیغات بنری

تبلیغات در سایت یا تبلیغات بنری

این مقاله توسط بهیار برای آشنایی شما با تبلیغات بنری و صفر تا صد تبلیغات در سایت ها تهیه شده است. امروزه با روند رو به رشد کاربران در بستر اینترنت و فضای مجازی کمتر کسی را می‌توان یافت که حداقل یک بار خرید اینترنتی یا دریافت خدمات از بستر آنلاین را تجربه نکرده باشد.

پس بدون در نظر گرفتن نوع بیزینس یا کسب و کارتان شما نیازمند حضور در دید کاربران هدف هستید. یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای این نوع از تبلیغات، تبلیغات بنری یا تبلیغات در سایت های پر بازدید است.

تبلیغات در سایت چگونه انجام می‌شود؟

در تبلیغات بنری یا نمایشی، مهم‌ترین اصل انتخاب سایتی با اعتبار و بازدید بالا است. بعد از بررسی آتوریتی و طراحی بنر با در نظر گرفتن کلیه اصول تبلیغاتی، تصویر بنر به همراه لینک سایت مرجع در سایت منتخب قرار می‌گیرد.

این تبلیغات معمولا با مطالعه و تحقیق در رابطه با رفتار کاربر در بخش‌های مختلف سایت که بیشترین بازدید را دارند واقع می‌شوند. پرداخت هزینه این تبلیغات مانند سایر روش‌ها متنوع است و در ادامه به چگونگی پرداخت این هزینه‌ها می‌پردازیم.

 • Cost per impression یا پرداخت به ازای هر ایمپرشن به این صورت است که در ازای هر با نمایش تصویر بنر به کاربران هزینه پرداخت خواهد شد.
 • Cost per click یا هزینه به ازای کلیک به صورتی است که به ازای هر بار کلیک کاربر شما هزینه‌ای پرداخت می‌کنید.
 • Cost per conversion پرداخت بر ازای تبدیل است که در این حالت تنها با رسیدن کاربر به صفحه هدف و انجام یک فرایند خاص هزینه‌ای را می‌پردازید.
 • Fixed price یا قیمت ثابت زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شما برای مدت معینی جای بنرنتان را از سایت منتشر کننده اجاره می‌کنید و در این مدت ناشر هیچ گونه مسئولیتی در مقابل بازدیدها نخواهد داشت.

تاریخچه تبلیغات در سایت

اولین تبلیغ بنری در سال ۱۹۹۴ با انتشار تصویری که به یک صفحه هدف لینک شده بود، نمایش داده شد. اما با گذشت سالیان متمادی این تبلیغات هر روز پیشرفته تر از قبل شد. امروزه با اضافه شدن تکنولوژی مزایده لحظه‌ای، اولویت نمایش هر بنر به بنرهای دیگر قابل دسترسی است. همچنین امکاناتی مانند پنل‌های دسترسی تبلیغ‌دهندگان برای دنبال کردن وضعیت و بررسی کلیک‌ها، روند این تبلیغات را آسان و دستخوش تغییرات بسیار مفیدی نموده است

انواع تبلیغات بنری در سایت  از نظر سایز

تبلیغات بنری مانند سایر تبلیغات دارای استانداردهایی است که توسط اتحادیه جهانی تبلیغات تعیین شده است. با توجه به اختیارات و خلاقیت نامحدود طراحان رابط کاربری سایت‌ها در IAB، هیچ محدودیتی برای سایز بنرهای تبلیغاتی نیز وجود نداشت و هر بنر بر اساس نوع طراحی سایت می‌توانست ابعاد گوناگونی را داشته باشد. بنابراین یک لیست شامل سایزهای استاندارد برای بنرهای IAB ، به جهت توافق ناشران و تبلیغ‌دهندگان منتشر شد.

نوع نمایش تبلیغات بنری

تبلیغات نمایشی یا بنرهای تبلیغاتی در انواع گوناگونی قابل نمایش هستند. این تبلیغات یا به صورت عکس (jpg  یا png) یا انیمیشن ساده (gif) می‌باشد. نکته قابل توجه در بنرها حجم آن‌ها است که برای بهینه بودن بهتر است کمتر از ۵۰ کیلوبایت باشد.

لینک سازی برای بنرهای تبلیغاتی

چگونگی لینک‌سازی در تبلیغات بنری بسیار مهم و قابل توجه است. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد قرار دادن تبلیغات در سایت‌هایی با اعتبار بالا، بازدهی بسیار بالایی خواهند داشت. اگر شما با یک لینک مستقیم از طریق بنرتان ترافیک دریافت کنید درواقع یک بک لینک خوب در اختیار دارید اما سایت‌های ناشر تبلیغات بنری معمولا از طریق یک لینک واسط و ریدایرکت کاربران را به سایت شما روانه می‌کنند.

 

صفحه فرود یا لندینگ پیج

[صفحه ای که به عنوان صفحه فرود درنظر گرفته می‌شود همان صفحه‌ای است که کاربر با کلیک روی بنر در نهایت به آن می‌رسد. این صفحه ترجیحا باید دنبال‌کننده یک هدف باشد. اهدافی مانند تکمیل یک فرم، کلیک روی یک دکمه خاص یا هر اکشنی توسط کاربر به ما در جمع آوری اطلاعات و رفتار کاربران کمک می‌کند. انجام هر کار توسط کاربران در این صفحه نشان‌دهنده تعامل شما با مشتریان و مخاطبانتان است.

بیانگر مفهوم صفحه فرود یا لندینگ پیج

تاثیر تبلیغات بنری

با توجه به این که انسان‌ها حافظه بصری فوق‌العاده ای دارند، تبلیغات بنری یکی از موثرترین نوع تبلیغات، و بنرها یکی از مهم‌ترین اجزای جهان بصری هستند. همچنین قابلیت سنجش میزان اثربخشی تبلیغات در سایت از دیگر مزیت‌های این بخش از تبلیغات است. یکی از مهمترین عوامل در بررسی بازدهی این تبلیغات محاسبه CTR است که از تقسیم کاربرانی که بر روی تبلیغ کار کلیک کرده‌اند به کل کاربرانی که تبلیغ را مشاهده کرده‌اند به دست می‌آید و هرچه این عدد بالاتر باشد بازدهی تبلیغ بیشتر بوده است.

چرا تبلیغات در سایت های معتبر گزینه مناسبی برای تبلیغات هستند؟
 • یکی از مهم‌ترین اهداف ما از قرار دادن بنرهای تبلیغاتی در سایت‌های معتبر، افزایش آگاهی از برند توسط مخاطبان هدف است و در واقع بازگشت مخاطبانی که یک بار تبلیغات شما را دیده اند موجب افزایش پتانسیل خرید کاربر در هنگام نیاز به آن محصول می‌شود.
 • افزایش ترافیک وب‌سایت توسط بنرهایی که به وبسایت شما لینک شده‌اند یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل ما برای انتخاب این بنرهاست.
 • جمع آوری اطلاعات کاربران، از دیگر مواردی است که با تبلیغات در سایت های معتبر حاصل می‌شود. پر کردن فرم‌ها، افزایش ثبت نام در سایت‌، خبرنامه و … جزو مواردی هستند که در صورت قرار گرفتن در صفحه فرود می‌توانند منابع خوبی برای جمع‌ آوری اطلاعات کاربران باشد.
 • گاهی کاربران با ورود به سایت ما در هیچ خبرنامه یا هیچ بخشی ثبت نام نمی‌کنند اما با دیدن مجدد تبلیغات مجاب به بازگشت و انجام عمل مورد نظر در وبسایت می‌شوند که به این عمل ریتارگتینگ می‌گویند.

بطور کلی بدون در نظر گرفتن این که یک استارتاپ کوچک باشید یا یک کسب و کار بزرگ و حرفه‌ای به تبلیغات بنری نیازمند هستید و این تبلیغات به جمع آوری لیدهای مورد نظر و آگاهی از برند کمک می‌کنند.

نکات مهم و قابل توجه در تبلیغات بنری

همانگونه که اشاره شد برای دستیابی به بهترین و مطلوب‌ترین نتایج از تبلیغات در سایت‌ها باید بنر خود را در سایت‌هایی با ترافیک بالا منتشر کنید. قبل از این کار با شناسایی پرسونای مخاطبانتان بررسی کنید که بیشتر از چه سایت‌هایی بازدید می‌کنند و سپس تبلیغاتتان را به همان سایت‌ها واگذار کنید. نکته قابل توجه اینجاست که انتشار بنر تبلیغاتی شما در سایتی که توسط مخاطبان هدف شما دیده نمی‌شود عملا اتلاف هزینه است و بازدهی مثبتی را نخواهد داشت.

نکته مهم دیگر این است که کاربران با مشاهده کیفیت سایتی که بندتان را در آن قرار می‌دهید به کیفیت برندتان پی می‌برند و به همین دلیل باید در انتخاب سایت ناشر دقت بالایی داشته باشید.

بعد از انتخاب رسانه مهم‌ترین بخش کار طراحی بنر است که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم.

نکات مهم در طراحی بنر

 • بعد از طراحی، بنر خود را بازبینی کنید و اگر تسخیر کننده نبود به طراحی مجدد آن بپردازید. اولین نکته مهم برای بنرهای تبلیغاتی، تسخیرکنندگی آن است.
 • طراحی بنر باید به گونه‌ای با شفافیت موضوع را بیان کند که کاربر مشتاق به کلیک و باز کردن آن باشد.
 • طراحی‌هایتان را متمایز از طرح بنرهای سطح اینترنت انجام دهید. خلاقیت داشته باشید و خسته کننده و تکراری نباشید.
 • تمایل کاربران به کلیک را افزایش دهید. کلیک پذیری در طراحی بنرها بسیار مهم است.

معایب تبلیغات نمایشی یا بنرهای تبلیغات در سایت

بنرهای تبلیغاتی در سایت‌ها از ابتدای شکل‌گیری توجه بسیاری از افراد را جلب کردند اما همین موضوع و همچنین ازدیاد این تبلیغات باعث اشباع شدن آنها شد و امروزه افراد کمتری به بنرها توجه می‌کنند.

در واقع می‌توان گفت افراد نسبت به این تبلیغات نابینا شده اند و چشمشان عادت کرده است. همین نادیده گرفته شدن‌ از معایب تبلیغات بنری است.  نرخ کلیک پایین، مزاحمت‌های تبلیغاتی، نرخ تبدیل کمتر و دیده نشدن تبلیغات از دیگر معایب این تبلیغات است.

دریافت مشاوره رایگان

برای مشاوره رایگان با این شماره تماس بگیرید.

نظرات

فیلد اجباری*