سئوی ویدیو

چگونه ویدیو های خود را سئو کنیم؟

سئو ویدئو چیست؟

سئوی ویدیو یکی از موضاعات مهم در سئو است. اما چرا؟ بی تردید فیلم همراه مقاله از اثرگذارترین گونه های محتوا می باشد که در بستر های گوناگون می شود از آن بهره مند شد. اما در سال های گذشته ارزش این نوع محتوا بالاتر رفته و اغلب از محتواهایی به شکل فیلم بهره مند می شوند.

آمارهای بسیاری موجودند که نشان می دهد گذاشتن فیلم در صفحات سایت این امکان را ایجاد می کند که مقدار ویو و زمان ماندن مخاطب در سایت بالا برود.

اما سئو فیلم چیست و از چه فنونی جهت سئو فیلم استفاده می شود ؟

همان گونه که فنونی را به کار می برید تا مطالب شما برای موتورهای سرچ بهینه شوند و رنک بالایی را کسب کنند ، به فنون و شیوه هایی که جهت بهینه سازی فیلم در موتورهای سرچ صورت می گیرد ، سئوی ویدیو می گویند.

در جهان فعلی مخاطبان به دیدن محتوای فیلمی میل زیادتری دارند و گذاشتن فیلم در پیشگاه نتایج سرچ فیلم ها در گوگل این امکان را دارد که اثر مطلوبی بر برندسازی و رفت وآمد زیادتر در سایت شما داشته باشد.

از سمت دیگر می بایست این مورد را مد نظر قرار دهید که سئو تنها برای گوگل نیست و گذاشتن یک فیلم در پیشگاه برآیند سرچ بسترهای نمایش فیلم مثل آپارات، نماشا، یوتیوب و… خیلی ارزش زیادی دارد.

دلیل اهمیت بهینه سازی ویدیو

آمارهای گوناگون  مشخص کرده اند که محتوا به صورت فیلم در عصر حاضر پرطرفدارترین نوع محتوا می باشد و استفاده آن هم در سال‌های آینده زیادتر می شود.

همین طور صفحات حاوی فیلم اصولا رنک بالاتری کسب می کنند و کاربران میل زیادتری به این سبک محتوا دارند.

به این خاطر بهینه سازی فیلم ارزش بسیاری دارد که اثر مطلوبی بر سئو و رنک سایت شما دارد و می بایست آن را برای موتورهای سرچ بهینه نمایید.

الگوریتم‌های گوگل هم عوض شده اند و به غیر از تصاویر، فیلم ها را هم می شناسند.

محل قرار دادن فیلم ها و اثر آن بر سئو سایت

حتما این پرسش برایتان پیش آمده است که آیا همراه با اقدامات مورد نیاز جهت بهینه سازی برای موتورهای جستجو مکان قرار دادن آن هم در سئو فیلم اثر دارد یا خیر؟ بی تردید جواب این پرسش بله است.

همان گونه که مکان نشر محتوای متن مهم است ، مکان قرار دادن فیلم ها هم اهمیت دارد. در صورتی که شما محتوای فیلمی خود را یوتیوب قرار دهید ، بدیهی است زمانی که محتوای شما بر دومین موتور جستجو جهان پس از گوگل قرار داده می‌شود، نتیجه مطلوب تری را هم کسب خواهد کرد.

در ایران که استفاده از یوتیوب فیلتر شده است، آپارات دومین بستری است که این امکان برای شما وجود دارد که فیلم های خود را بر آن قرا دهید. بی شک در برآیند سرچ هم مشاهده کرده اید که از یوتیوب و آپارات به شما فیلم هایی را نشان می دهد .

پس محتوای بارگذاری شده در این دو پلتفرم در قیاس  به سایر فیلم ها رنک بهتری کسب می کند.

فنون سئو ویدیو

فنون سئو ویدئو

در این بخش قصد داریم  درجه یک ترین فنون سئو ویدیو را به شما عرضه کنیم تا بتوانید جهت بهینه سازی فیلم و سئو ویدئو از آن ها بهره مند شوید.

کاربران را مد نظر قرار دهید.

کاربران هدف در همه شرایط اهمیت دارند ؛ به این خاطر می بایست با سلیقه آن ها آشنا شوید که به چه سایت هایی اغلب رفت و آمد دارند ، چه سبک محتوایی را دوست دارند و از چه دستگاهی برای مشاهده فیلم بهره مند می شوند. به این خاطر بهینه بودن محتوا برای گوشی های موبایل خیلی مهم است . اغلب مخاطبان در حال حاضر فیلم ها را بر تبلت و گوشی‌های خود می بینند.

نقشه سایت ویدیویی داشته باشید.

همان‌طور که اطلاع دارید نقشه سایت خیلی مهم است و درج آن برای سئو بسیار اهمیت دارد. به این خاطر در صورتی که زیاد محتوای فیلمی به کار می برید توصیه می‌کنیم حتما یک نقشه سایت سوا برای این هدف ثبت نمایید.

محتوای خود را در بسترهای گوناگون قرار دهید.

همان‌طور که قرار دادن مطالب و متون در پلتفرم های گوناگون اثر مطلوبی بر سئو سایت و بالا رفتن رنک صفحات دارد، قرار دادن فیلم هم در بسترهایی مانند اینستاگرام، آپارات، لینکدین، یوتیوب و فیسبوک هم نتایج مطلوبی به دنبال خواهد داشت.

فیلم را بر روی سایت خود هم قرار دهید.

دیگر مورد با اهمیت جهت سئوی فیلم این است که فقط به قرار دادن محتوای ویدئویی بر بسترهای گوناگون فکر نکنید و آن را بر سایت خودت هم بارگذاری نمایید. این امر سبب با ارزش تر شدن محتوای شما می شود و مخاطبان زیادی را به خود جذب می‌کند.

کپشن‌نویسی صحیح با کلید واژه ها

زمان قرار دادن فیلم در کانال های اجتماعی گوناگون از یاد نبرید که یک کپش خوب حاوی کلید واژه هاست و باید هشتگ‌های مناسب برای آن مد نظر قرار دهید تا مخاطبان به دیدن آن راغب شوند.

عکس های کوچک داشته باشید.

اندازه فیلم های وب به قدری بزرگ است که مخاطبان در گزینش آن ها جهت تماشا سردرگم می‌شوند. یکی از توصیه های ما به شما این است که از عکس های کوچک، گیرا و راغب کننده مدد بجویید. این امر کمک می‌کند تا مخاطب از سردرگمی نجات یابد و بفهمد باید کدام فایل‌ را انتخاب کند.

انتخاب اسم اصولی برای فایل

اسم فایل ویدیویی خیلی مهم است و به این خاطر باید در بردارنده کلید واژه ها همراه با کلماتی جذاب باشد و هم جهت با بحث فیلم انتخاب شوند.

تعامل با مخاطبان را بالا ببرید .

به غیر از  ایجاد محتوای گیرا با کپشن ، شرایطی را ایجاد کنید که مخاطبان زیر پست شما نظر خود را قرار دهند و آن را لایک کنند. همین طور آن ها در خواست کنید فیلم شما را در شبکه های گوناگون قرار دهند.

بهره گیری از CDN یا شبکه توزیع محتوا

سرعت قرار دادن محتوا خیلی مهم  است. به این خاطر بهره گیری از CDN و مشاهده فیلم ها از نزدیک‌ترین سرور سبب خشنودی کاربران خواهد شد.

زمان فیلم را مد نظر قرار دهید .

به طول ویدیو و گیرایی آن دقت داشته باشید. همان گونه که نرخ پرش برای محتوای متنی مهم است ، در صورتی که کاربران از فیلم 15 دقیقه‌ای شما یک دقیقه آن را ببیند و آن را کنار بگذارند، گوگل می فهمد که فیلم شما مناسب نیست. 10 ثانیه نخست فیلم بسیار مهم است.

برای فیلم تگ H2 قرار دهید.

بهره گیری از نام های گیرا در سئو فیلم بسیار مهم است و به غیر از آن می بایست نام فایل خود را در تگ H2 بگذارید ؛ به این خاطر که هدینگ‌ها برای گوگل اهمیت دارند.

-از پلیر HTML5 بهره مند شوید. نوع پلیر هم اهمیت دارد. به جای نمایش دهنده فلش از پلیرهای HTML5 بهره مند شوید که با فناوری های تازه مروگرها تناسب دارد  و کارکرد آن  بهتر است.

موارد مهم سئوی ویدئو در آپارات

یوتیوب در ایران فیلتر است و بستر های ویدیویی مانند آپارات، تماشا، نماشا، دیدئو، دالفک، دیدستان و… در ایران کار می‌کنند.

اما در بین همه آن ها آپارات رتبه اول را دارد و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. سئو فیلم در آپارات هم نکات زیادی دارد که به غیر از موارد ذکر شده در بالا می بایست رعایت کنید:

.کانال رسمی ایجادکنید و داده های مهم، کلید واژه ها و نشانی سایت را در مشخصات آن قرار دهید.

.برای فیلم های خود طبقه بندی و عنوان مد نظر قرار دهید تا به غیر از به وجود آوردن صفحات گوناگون در آپارات، کاربران قادر باشند به سرعت و آسان تر موردی که به دنبالش هستند بیابند.

.هماهنگ با عنوان و مبحث فیلم و کاربران هدف، از تگ‌ها و برچسب‌گذاری بهره مند شوید تا فیلم های مثل هم کنار هم گذاشته شوند.

.تفاسیر دقیق، گیرا و جامع همراه با کلید واژه ها را از یاد نبرید و یادتان باشد توصیفات تکراری قرار ندهید.

.مخاطبان را به گذاشتن کامنت و لایک ترغیب کنید و نظرات آن را حتما جواب دهید.

.برای قرار دادن فیلم های آپارات در سایت خود ، از iframe استفاده کنید.

.از کپی رایت و نشانی سایت برای فیلم های خود بهره مند شوید.

بهتر است فیلم را بر سایت خودمان قرار دهیم یا آپارات؟

همان طور که پیش تر ذکر کردیم فیلم های بارگذاری شده بر یوتیوب و آپارات رنک بهتری کسب می کنند. از سمتی هم گذاشتن فیلم بر سایت خود ما هم امتیازاتی دارد. نخستین موردی که می بایست به آن دقت داشته باشیم این است که شما این امکان را ندارید که همه فیلم ها را بر سایت خود قرار دهید ؛ به این خاطر که در این شرایط مبلغ زیادی را باید صرف کنید.

از سمتی هم این امکان برای شما وجود دارد که فیلم های آپارات را بر سایت خودتان هم نشان دهید و گوگل مشخص می کند که فایل تصویری بر صفحه سایت شما وجود دارد.

پس به نوع محتوا و کاربران هدف خود دقت داشته باشید. در صورتی که فیلم های شما گزارشی، در ارتباط به واقعه های  سرگرم‌کننده، تبلیغاتی یا معرفی کالاهاست ، این امکان برای شما وجود دارد که آن ها را در آپارات بارگذاری کنید و بعد بر سایت خود نشان دهید.

اما در صورتی که محتوای ویدیویی شما به شکل سفارشی و مخصوص در مباحث ویژه ایجاد شده‌اند می بایست آنها را بر سایت خود قرار دهید و مواد بهینه سازی فیلم را مد نظر قرار دهید.

 

در آخر

در این مقاله نکات سئو ویدیو و روش های مناسب برای سئوی آن را بررسی کردیم. شما از چه روش هایی برای سئو ویدیو استفاده کردید؟ اگر روش دیگری می شناسید با ما به اشتراک بگذارید.

دریافت مشاوره رایگان

برای مشاوره رایگان با این شماره تماس بگیرید.

نظرات

فیلد اجباری*