دیجیتال مارکتینگ چیست

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ [انواع+کاربرد و مزایا]

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ امروزه کسب و کار آنلاین بخش جدایی ناپذیر از زندگی ما گشته است. به همین دلیل افراد بسیار زیادی تمایل دارند که محصولات خود را ازانواع آنلاین شاپ تهیه کنند. به نظر شما چگونه یک فروشنده می‌تواند به خوبی خود را معرفی کرده و از طرفی چگونه یک خریدار محصول مورد نیاز خود را به دست آورد. برای این منظور یک راه بسیار جذاب وجود دارد و آن هم دیجیتال مارکتینگ می‌باشد. با توجه به درخواست شما عزیزان از سایت آموزشی بهیار تمام تلاش خود را به کار گرفتیم که اطلاعاتی کوتاه اما کاربردی از دیجیتال مارکتینگ به شما عزیزان تقدیم کنیم. بهتر است که بیش از این شما را معطل نگذاشته و به سراغ اصل مطلب برویم. 💪🏻😎

دیجیتال مارکتینگ به زبانی ساده

زمانی که منابع تبلیغات و بازاریابی نوین را مورد بررسی قرار میدهید، متوجه خواهید شد که تعاریف بسیار زیاد و عمیقی در مورد دیجیتال مارکتینگ وجود دارد. اما اگر بخواهیم یک تعریف بسیار ساده و خلاصه برای شما عزیزان ارائه دهیم، می‌توانیم به بازاریابی آنلاین بر اساس آخرین متد روانشناسی اشاره کنیم. دقت کنید که یک متخصص دیجیتال مارکتینگ نمی‌تواند در همه زمینه‌ ها شما را یاری کند و نیاز به یک تیم بسیار قوی دارد. به عنوان مثال اگر برای خدمات سئو حرفه ای قصد تبلیغات دارید، بستر تبلیغاتی و همچنین بودجه شما بسیار مهم است. اما زمانی که قصد و هدف شما ارائه خدمات طراحی سایت با وردپرس می‌باشد، زمین بازی کاملا عوض خواهد شد. در بخش‌های بعدی این از این موضوع به درک بهتری خواهید رسید.
دیجیتال مارکتینگ یک دانش بسیار گسترده است که روزانه برخی از مفاهیم آن دستخوش تغییر می‌شود. به عنوان مثال اگر امروز تبلیغات بنری برای آنلاین شاپ شما کسب اعتبار می‌کند، همین استراتژی چند روز بعد موثر نخواهد بود. چرا که گوگل یک آپدیت جدید ارائه کرده و تمامی تبلیغات بنری که دارای تگ تبلیغات می‌باشند را بی اثر می‌کند. شاید از نظر شما این موضوع مربوط به سئو است. اما شما به عنوان یک متخصص دیجیتال مارکتینگ باید از آن اگاه باشید و در استراتژی‌های خود ان را آپدیت نمایید. تبلیغات آنلاین یک بخش از دیجیتال مارکتینگ است و می‌توان پارامترهای بسیار زیادی به آن اضافه کرد.

دیجیتال مارکتینگ چیست ویکی پدیا

اگر بخواهیم دیجیتال مارکتینگ « Digital marketing » را به صورت دقیقتر وعمیق‌تر مورد بررسی قرار دهیم، می‌توانیم از دانشنامه آزاد ویکی پدیا کمک بگیریم. دیجیتال مارکتینگ از منظر ویکی پدیا بازاریابی آنلاین محصولات و خدمات با استفاده از ابزارهای بروز و آنلاین مانند شبکه های اجتماعی، آنلاین شاپ و … را دیجیتال مارکتینگ می‌نامند. نکته بسیار مهم این حوزه به روز نگه داشتن اطلاعات و بررسی چند لایه اطلاعات خواهد بود. دقت کنید که در دیجیتال مارکتینگ رفتار مخاطب برای ما بسیار مهم است و تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت که با آخرین ابزار روز آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.
به عنوان مثال اگر قرار است که بنر تبلیغاتی در سایت خود قرار دهیم ابزاری مانند هیت مپ، مایکروسافت کلاریتی و … به ما کمک خواهد کرد که بر اساس رفتار مخاطب بهترین بازخورد از تبلیغات را به دست آوردیم. بازاریابی و بازرگانی از منظر دیجیتال مارکتینگ معمولا تعریف پویا دارد و با توجه به زمان، بررسی آن تغییر می‌کند. به عنوان مثال تبلیغات تلویزیونی یک روش بازاریابی آنلاین شناخته می شود. اما امروزه به جای تبلیغات تلویزیونی از تبلیغات یوتیوب استفاده شده که بازدهی دو چندان خواهد داشت.

درآمد دیجیتال مارکتینگ چقدر است؟ (حقوق دیجیتال مارکتینگ در ایران)

تا به این قسمت از مقاله شما با این حوزه پولساز آشنا شدید، همانطور که حدس زده‌اید در این حوزه درآمدهای قابل توجهی می‌توان به دست آورد. به عنوان مثال در کشورهای اروپایی یک متخصص دیجیتال مارکتینگ حدود 2500 تا 7000 یورو در ماه درآمد دارد. حال اگر بخواهید درآمد یک آژانس دیجیتال مارکتینگ را محاسبه کنید به اعدادی باورنکردنی خواهید رسید. اما نکته بسیار مهم آن در این است که دیجیتال مارکتینگ در ایران تعریف مشخصی ندارد وحتی درک مناسبی نیز از آن صورت نمی گیرد.
در برخی مواقع از یک گرافیست، انتظارات خلق استراتژی تبلیغات چند لایه برای طراحی بنر دارند و یا از یک تولید کننده محتوا انتظار کانتنت مارکتینگ خواهند داشت. البته هنگامی که یک شخص تلاش خود را به کار گرفته و دانش مورد نیاز خود را به صورت عمیق با مفاهیم بازاریابی آموزش ببیند، این موضوع مزیت رقابتی او خواهد بود و نه شرط استخدام شخص. متاسفانه در ایران درآمد یک شخص در حوزه دیجیتال مارکتینگ به سختی به 1000 دلار میرسد. البته اگر درآمد او را با دیگر مشاغل مقایسه کنید، عدد مناسب و جذابی خواهد بود.
در صورتی که بتوانید همگام با آموزش دیجیتال مارکتینگ، روی قدرت زبان خود تمرکز نمایید، علاوه بر دسترسی به منابع مرجع به روز، می‌توانید درآمد دلاری نیز کسب کنید. در این صورت کسب درآمد 2 تا 10 هزار دلار در ماه برای شما کار سختی نخواهد بود. البته به شرطی که یک شبکه سازی درست انجام دهید و تمام تلاش خود را به کار گیرید و با یک برنامه ریزی همه جانبه دانش خود را به روزرسانی نمایید.

ابزارهای دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی آنلاین معمولا ابزاری به روز دارد و با پیشرفت تکنولوژی ابزار شما نیز تغییر خواهد کرد. در گذشته برنامه هایی مانند وی چت، تانگو، فیسبوک و … ابزار شما بودند، اما امروزه ابزار شما بسیار گسترده‌تر شده است و با هوش مصنوعی در حال رقابت می‌باشید. در ادامه چند ابزار اصلی و جذاب را مورد بررسی قرار خواهیم داد. هدف ما در این بخش بررسی ابزار اصلی دیجیتال مارکتینگ است و ابزار تخصصی و جزئی کاری نخواهیم داشت. به عنوان مثال تبلیغات کلیکی یا همان PCP یکی از ابزارهای سئوکاران برای تبلیغات می‌باشد که در منابع دیجیتال مارکتینگ تحت عنوان ابزارهای دیجیتال مارکتینگ نیز بیان شده است. در این بخش بیشتر به سراغ ابزارهای اصلی خواهیم رفت و در پست های بعدی نیز زیر مجموعه هر یک از آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کاربرد و مزایا دیجیتال مارکتینگ

1. وب سایت

اگر یک کسب و کار هنوز سایت خود را راه اندازی نکرده است، در آینده نزدیک بخش قابل توجهی از مخاطبین خود را از دست می‌دهد. امروزه بخش قابل توجهی از خرید افراد، تحقیقات و همچنین سرگرمی انها توسط وب سایت ها مدیریت می‌شود. در این بخش رقابت بسیار سنگین است و نیاز به یک متخصص سئو برای سایت، کاملا ملموس می‌باشد. در صورتی که دانش کامل و جامعی در مورد سئو ندارید، پست آموزشی « سئو چیست؟ » برای شما مفید فایده خواهد بود. امروزه داشتن یک وب سایت همانند داشتن یک فروشگاه و مغازه می‌باشد. هر چقدر که برای طراحی ان زمان و هزینه بیشتری صرف کنید، بازدهی بهتری مشاهده خواهید کرد.
دقت کنید که در برخی از مشاغل بدون داشتن یک سایت قوی نمی‌توانید از دیجیتال مارکتینگ بهره مند شوید. فرض کنید که شما یک استاد آموزش زبان هستید. در صورتی که بخواهید به صورت حضوری و آنلاین دانش خود را به دانش آموزان خود منتقل نمایید، محدودیت زمان شما باعث محدودیت درآمد خواهد شد. اما با کمک دیجیتال مارکتینگ می‌توانید از این چرخه به صورت کامل خارج شوید. چرا که آموزش‌های مورد نظر را در سایت خود بارگذاری خواهید کرد و سپس برای بررسی تعیین سطح دانش آموزان خود از ابزار مختلف بهره مند می‌شوید. معمولا کسب و کارهایی رشد خواهند کرد که ازهمان ابتداء برای کسب و کار خود زمان صرف می‌کنند.

2. شبکه های اجتماعی

در ایران و سایر کشورهای جهان، شبکه‌های اجتماعی نقش بسزایی در فروش یک مجموعه خواهند داشت. شاید شما داستان رویس رولز را شنیده باشید که به دلیل جامعه آماری خاص خود تبلیغاتی انجام نمی‌دهد. چرا که مشتریان آن ها زمان کافی برای مشاهده چنین تبلیغاتی ندارند. باید به شما بگوییم که آن ها یک کمپانی خودرو میان رده لوکس می‌باشند. به همین دلیل رشد آن ها نیز همواره محدود است و با مشتریانی خاص ارتباط برقرار می‌کنند. اما کمپانی‌های خودرو سازی مانند بنز، آئودی، فراری، نیسان، ولوو، پورشه و … به دلیل حضور در شبکه های اجتماعی و تبلیغات جذاب با کیفیت به مراتب پایین‌تر از رویس رولز مارکت کپ چند برابری به دست آورده‌اند.
در برخی مواقع نوع محصول شما اصلا تعیین کننده نیست، بلکه تیراژ فروش و نحوه پرزنت شما بسیار مهم است. در گذشته‌ شرکت‌های بسیار زیادی وجود داشتند که به شبکه‌های اجتماعی و همچنین تاثیر آن توجه کافی نکرده و همین امر نیز موجب شد که ازفضای رقابتی حذف شوند. دقت کنید که در استفاده از شبکه های اجتماعی تحت استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ شما ابزار متنوعی دردسترس خواهید داشت. به عنوان مثال اخبار زرد نیز یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است. اما اینکه یک شخص چگونه از آن استفاده کرده تا رشد پایداری را تجربه کند، کاملا به دانش او بستگی دارد. این نکته را نیز در نظرداشته باشید که نحوه تبلیغات، مدت تبلیغات و استراتژی تبلیغات در فضای مجازی همگی با استفاده از دیجیتال مارکتینگ انتخاب می‌شود.
شاید برای شما جالب باشد که بدانید امروزه رقابت کسب و کارهای بزرگ در شبکه های اجتماعی مختلف بسیار زیاد است و جنگ اصلی بر سر به دست آوردن نیاز مخاطب می‌باشد. برندهای بزرگ به دنبال دیده شدن نمی‌باشند، چرا که همه آن ها را می‌شناسند، بلکه به دنبال تحلیل رفتار مخاطبین و دنبال کنندگان خود هستند. به همین علت است که برخی از متخصصین دیجیتال مارکتینگ در حوزه بیگ دیتا و دیتا ساینس نیز تحقیقات انجام می‌دهند.

3. استفاده از روانشناسی بازار برای بازاریابی محتوا

زمانی که صحبت از تولید محتوا و کانتنت مارکتینگ می‌شود، اولین موضوعی که به ذهن افراد خطور می‌کند، پست و مقالات موجود در وبلاگ سایت‌های مختلف می‌باشد. در صورتی که این تفکر از اساس اشتباه است، چرا که بازاریابی محتوای چندین شاخه داشته و هر یک از آن نیز از قواعد دیجیتال مارکتینگ پیروی می‌کنند. محتوای متنی و مفاهیمی از این دست معمولا بخش کوچکی از بازاریابی محتوا می‌باشند. بازاریابی محتوای منطبق بر دیجیتال مارکتینگ معمولا تلاش خود را روی محتوای ویدیویی با کیفیت قرار میدهد. چرا که امروزه مخاطبین کمی برای محتوای متنی زمان صرف می‌کنند و بخش قابل توجهی از افراد زمان و انرژی خود را صرف محتوای ویدیویی با کیفیت می‌کنند.
البته نمی‌توانید محتوای متنی را به صورت کامل از سایت و شبکه‌های اجتماعی خود حذف کنید. چرا که کلید برقرار ارتباط با دنیای مجازی هنوز متن است و نمی‌توان به صورت کامل بازاریابی محتوا را بر اساس محتوای بصری و صوتی تنظیم کرد. نکته بعدی که در بررسی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در بخش بازاریابی محتوا باید مد نظر قرار دهید، استراتژی‌های روانشناسی است. دو متخصص دیجیتال مارکتینگ می‌توانند با یک میزان برابر سرمایه، یک هدف مشترک و یک ویدیو با زمانی برابر دو نتیجه کاملا متفاوت به دست آورند. چرا که یکی از آن ها از ابزارهای روانشناختی نیز کمک گرفته و دیگری تمام تلاش خود را روی نیاز مخاطب خود متمرکز کرده است. به همین علت است که مفاهیمی مانند گاو بنفش در دیجیتال مارکتینگ تعاریف متعددی رابه همراه دارد.

4. هوش مصنوعی

شاید بتوان یکی از آخرین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ که هنوز درک مشخصی نیز برای آن به وجود نیامده را هوش مصنوعی در نظر گرفت. امروزه هوش مصنوعی در تمامی بخش‌ها وجود دارد و یکی از مهمترین ابزارهای ما قلمداد می‌شود. دقت کنید که هوش مصنوعی مسیر تحقیقات و همچنین تحلیل نتایج را برای ما به شدت کوتاه خواهد کرد. اما مهمترین نکته‌ای که باید به آن توجه نمایید، طراحی و خلق استراتژی می‌باشد. به عنوان مثال آیتانا یک مدل ورزشی در اینستاگرام فعال است که اصلا وجود خارجی ندارد. 😐 اما توانسته است که مخاطبین بسیار زیادی را به خود جذب خود کرده و تبلیغاتی فوق العاده چشمگیر در حوزه محصولات ورزشی ارائه کند.
حتی آیتانا یک رقیب هم دارد به نام لیما که او نیز حاصل هوش مصنوعی می‌باشد و در حوزه تبلیغات و برندینگ با یک دیگر رقابت می‌کنند. دقت کنید آخرین ابزار دیجیتال مارکتینگ، خطرناکترین ابزار خواهد بود. چرا که اگر همگام با پیشرفت آن ما نیز رشد نکنیم، نمی‌توانیم از آن به درستی بهره کافی ببریم. البته نگران نباشید، افراد بسیار کمی از این فرصت استفاده می‌کنند و دیگر افراد صرفا به دنبال حواشی هوش مصنوعی می‌باشند. به عنوان مثال استفاده از هوش مصنوعی برای تقلید صدای خوانندگان مرده جذاب است، اما هنر در این است که از این ویژگی برای تبلیغات به درستی استفاده شود.

انواع مختلف دیجیتال مارکتینگ چیست؟

با توجه به گستردگی دیجیتال مارکتینگ نمی‌توان برای آن انواع مختلفی ارائه داد. چرا که هر بخش از آن یک زیر مجموعه دارد که می‌توان آن را نیز به عنوان یک بخش مجزا معرفی کرد. به عنوان مثال بازاریابی شبکه های اجتماعی یکی از مدل های معروف دیجیتال مارکتینگ می‌باشد که در این میان اینفلوئنسر اینستاگرام خود یک شاخه کاملا تخصصی است که می‌توان آن را تدریس کرد. نقطه مقابل آن یوتیوبرهای حرفه‌ای و خلاق خواهد بود. از نظر شما به عنوان یک شخص ناآگاه به دیجیتال مارکتینگ ممکن است که هر دو مفهوم یکی باشد. اما زمانی که به اصل و عمق این موضوع نگاه می‌کنید، این دو کاملا متفاوت از یکدیگرهستند و به هیچ وجه نمی‌توان آن دو را یکی دانست. به صورت کلی هر گاه بتوانید یکی از استراتژی‌های بازاریابی را برای یک بستر خاص شخصی سازی کنید، این موضوع به معنی دیجیتال مارکتینگ خواهد بود. به همین دلیل است که صرفا بازاریابی محتوا بیش از 8 شاخه مجزای کاربردی برای دیجیتال مارکتینگ ارائه کرده است.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ چیست

جمع بندی

ما در مجموعه بهیار تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم که مفاهیم دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی آنلاین را به صورت اجمالی اما کاربردی برای دنبال کنندگان خود تشریح کنیم. در صورتی که این مقاله برای شما گنگ و یا چالش برانگیز بود، می‌توانید از طریق بخش نظرات این پست آموزشی ان را با ما در میان بگذارید. در این صورت همکاران ما در کوتاهترین زمان ممکن پاسخ آن را برای شما عزیزان ثبت خواهند کرد. موفقیت در دیجیتال مارکتینگ به خلاقیت و همچنین سطح دانش شما بستگی خواهد داشت. برای بهبود بخشیدن به دانش خود می‌توانید روی کمک ‌های موسسه آموزشی بهیار حساب باز کنید. اما برای خلاقیت خود باید زمان صرف کرده و آن را ارتقاء دهید.
در برخی مواقع داشتن یک ایده ساده اما متفاوت به معنی موفقیت یک متخصص دیجیتال مارکتینگ فضای مجازی است. از طرفی استفاده درست از ابزار حال حاضر نیز می‌تواند به رشد تصاعدی شما عزیزان کمک کند. امروزه افراد بسیار زیادی درک درستی از هوش مصنوعی ندارند و حتی از آن نیز می‌ترسند. اما شما باید از این فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را ببرید. در صورتی که از مطالعه این بخش لذت بردید، خوشحال می‌شویم که مجموعه بهیار را در شبکه های اجتماعی خود به دیگران نیز معرفی کنید. با این کار فضای رقابتی در دیجیتال مارکتینگ بهبود خواهد یافت. ❤

نظرات

فیلد اجباری*