اهمیت سئو

اهمیت سئو؛ 20 دلیل این که چرا SEO سایت مهم است!

دیجیتال مارکتینگ قواعد خاص خود را دارد و کسانی که به این قوانین احترام بگذارند، Brand خواهند شد. در گذشته داشتن یک آنلاین شاپ ساده بدون هیچ استراتژی خاصی به موفقیت ختم میشد. اما در عصر حاضر صرفا داشتن یک آنلاین شاپ مهم نیست، بلکه نحوه راه اندازه و همچنین استراتژی رشد آن بسیار مهم و تعیین کننده خواهد بود. با کمک مشاورین آژانس فول سرویس دیجیتال مارکتینگ بهیار، قصد داریم به بررسی اهمیت سئو و چگونگی انجام آن بپردازیم. قطعا نکات مطرح شده در این پست آموزشی می‌تواند برای آینده هر سایتی مهم باشد و به دیده شدن بهتر آن کمک کند.

سئو چیست؟ « Search Engine Optimization »

به دانش و مهارت بهینه سازی یک سایت ویژه موتورهای جستجو Seo گفته می‌شود. یک متخصص سئو استراتژی سایت است و بر روی بخش‌های مختلف سایت تسلط دارد. اهمیت سئو سایت زمانی آشکار می‌شود که شما نتایج ورودی یک سایت را مورد بررسی قرار میدهد. در صورتی که سئو سایت اصولی باشد و تمامی پارامترهای آن به روز طرح ریزی شود، ترافیک ورودی سایت 4 تا 7 برابر افزایش پیدا خواهد کرد. اگر برای نرخ تبدیل آن برنامه ریزی انجام دهید، فروش و برندینگ سایت به بهترین شکل ممکن انجام خواهد شد. بر خلاف تعاریف کلاسیک در سئو سایت هدف بهینه سازی سایت ویژه مخاطبین و همچنین موتورهای جستجو است.
سئو به سه شاخه اصلی تقسیم خواهد شد و یک شخص سئوکار بهتر است که در هر سه شاخه مهارت و دانش نسبی داشته باشد. سئو تکنیکال، سئو داخلی و همچنین سئو خارجی سه بخش اصلی سئو سایت خواهند بود. اهمیت سئو در سایت را زمانی درک خواهید کرد که با هر یک از این سه بخش به صورت دقیق و عملی آشنا شوید. در یک پست آموزشی ویژه به نام « SEO چیست » بخش به بخش آن را مورد بررسی قرار دادیم.

سئو چیست

مهمترین دلایل استفاده از سئو چیست؟

به نظر شما چرا سئو مهم است؟ چرا آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ به جای تمرکز روی تبلیغات، روی سئو تمرکز می‌کنند؟ در این بخش 20 دلیل اهمیت سئو در سایت‌های فروشگاهی و خدماتی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1. تولید محتوای هدفمند و چند لایه

اگر بخواهیم تنها به یک دلیل اهمیت سئو در سایت اشاره کنیم، باید به سازماندهی بسیار عالی یک محتوا سایت اشاره کنیم. محتوای سایت معمولا به نحوی نگارش می‌شود که مخاطبین و همچنین موتورهای جستجو به صورت همزمان از آن بهره‌مند شوند. این موضوع می‌تواند علاوه بر رشد ترافیک ورودی سایت به بهبود نرخ تبدیل ما نیز کمک کند. از طرفی مشخص کردن محتوای مورد نیاز سایت نیز با استفاده از همین ابزار سئو امکان پذیر خواهد بود.

2. طراحی جذاب محیط داخلی سایت

کسانی که از دوره طراحی سایت وردپرسی استفاده کنند، با اهمیت سئو به خوبی آشنا می‌شوند. چرا که می‌دانند در سئو داخلی به صورت ویژه روی UI / UX سایت تمرکز می‌کنیم. به هر میزان طراحی سایت شما جذاب‌تر انجام شود، مخاطبین بیشتری به سمت سایت شما جذب خواهند شد. از همه مهمتر مخاطبین سایت هدف مدت زمان بیشتری در آن سپری می‌کنند و همین موضوع نیز به سئو سایت شما کمک می‌کند.

3. بهبود سرعت سایت

در ایران کیفیت اینترنت به نسبت اینترنت جهانی پایین‌تر است. از طرفی به دلیل تحریم‌های مختلف واردات و تولید تجهیزات کامپیوتری با چالش مواجه است. 😒 با در نظر گرفتن 2 پارامتر قبلی به سادگی می‌توان به اهمیت سرعت یک سایت پی برد. در سئو تکنیکال و همچنین سئو داخلی تمرکز سئوکاران روی بهبود سرعت سایت و توسعه پایدار سایت است.

بهبود و افزایش سرعت سایت

4. پیروزی در بازار رقابتی فروش آنلاین

بعد از پاندمی کرونا اهمیت داشتن یک آنلاین شاپ برای همه کاملا آشکار شد. البته این موضوع ویژه ایران نیز نبود و در سرتاسر دنیا به آن پرداخته شد. به همین دلیل است که افراد بسیار زیادی تمام تلاش خود را به کار گرفتند که با استفاده از یک استراتژی ویژه و کاربردی فروش خود را به صورت آنلاین نیز استارت بزنند. به همین دلیل فضای آنلاین‌ شاپ به شدت رقابتی شده است. بدون سئو نمی‌توانید در محیط وب دیده شوید. اگر شما تولید کننده یک محصول خاص باشید و سایت قوی نداشته باشید، مشتریان عمده شما در جایگاه بهتری نسبت به شما قرار خواهند گرفت. به نظرم تا به این قسمت پی بردید، که چرا سئو اهمیت دارد.

5. تحلیل بازار بهتر

در گذشته اگر یک شخص مغازه جدید راه اندازی می‌کرد، معمولا چند ماه اول با توجه به نیاز تجربه و نیاز مشتریان خود، کالا تهیه می‌کرد. در عصر حاضر استفاده از این استراتژی به سرعت شکست خواهد خورد. چرا که فرصت اشتباه کردن به دلیل شرایط اقتصادی ویژه برای همه فراهم نخواهد بود. سئو به شما کمک خواهد کرد تا تحلیل بازار خود را به درستی انجام دهید و بر اساس نیاز یک حوزه، کالا و خدمات تهیه نمایید. ابزارهای تحلیلی سئو می‌تواند از همان روزهای اولیه راه اندازی یک سایت کسب درآمد جذابی فراهم کند.

6. رشد پایدار سایت

در صورتی که یک سایت راه اندازه کنید و صرفا چند محتوای جذاب در آن بارگذاری نمایید، سایت مورد نظر رشد خواهد کرد. حال اگر چند پلن تبلیغاتی نیز برای آن خریداری کنید، سرعت و میزان رشد بیشتر خواهد بود. اما بعد از مدتی متوجه درجا زدن و حتی افت رتبه نیز خواهید شد. در این زمان که اهمیت سئو در کسب و کار شما آشکار می‌شود.
با کمک سئو می‌توانید رشد پایدار سایت را تجربه کنید. به همین دلیل است که در کسب و کارهای مختلف برای استخدام سئو کار حرفه‌ای، هزینه‌هایی قابل توجه انجام میدهند. 🤑 در صورتی که برای شما این سوال ایجاد شده است، چگونه سئوکار حرفه‌ای شویم، با ما تا پایان این پست آموزشی جذاب همراه باشید.

7. جذب مخاطبین هدف

گاها ممکن است ورودی روزانه سایت شما 20 هزار نفر شامل مخاطبین غیر مرتبط باشد، به همین جهت بازدهی مناسبی ندارند و نرخ تبدیل آن ها نیز پایین است. چنین ترافیکی برای سایت مورد نظر چندان اهمیت ندارد و حتی می‌تواند هزینه‌های اضافی نیز تحمیل کند. اما اگر ورودی سایت هدف 3 هزار نفر باشد و تمامی آن ها در دسته مخاطبین هدف ما باشند، می‌توان گفت که نرخ تبدیل سایت به صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کند. این موضوع نه تنها روی فروش بلکه روی برندینگ شما نیز تاثیر مثبت خواهد داشت. 🙄 به همین دلیل کسانی که به دنبال خدمات سئو سایت حرفه ‌ای ویژه تارگت مخاطب هستند، آژانس دیجیتال برندینگ بهیار اولین انتخاب آن ها است.

جذب مخاطب هدف

8. کاهش هزینه‌های بازاریابی

اگر تجربه ناکام تبلیغات داشته باشید، می‌دانید که صرفا داشتن استفاده از کمپین‌های تبلیغاتی دلیل بر دیده‌ شدن یک سایت نیست. از طرفی بازاریابی سنتی سایت نیز نمی‌تواند برای ما نتایج جذابی به دنبال داشته باشد و هزینه‌ های آن نیز بسیار بالا است. به همین دلیل با کمک سئو و ابزارهای تحلیلی آن می‌توانیم تبلیغات را به صورت هدفمند با نرخ تبدیل بالا انجام دهید. در این صورت هزینه های تبلیغات و بازاریابی ما نیز به صورت قابل توجه کاهش پیدا می‌کند.

9. آگاهی از برند

فرض کنید که یک برند جدید در حوزه آنلاین راه اندازی می‌کنید. اگر بخواهید به واسطه شبکه های اجتماعی تبلیغات انجام دهید، قطعا هزینه‌های شما بسیار بالا میرود. از طرفی اگر بخواهید برند خود را به موتورهای جستجو بشناسید و از سوشال سیگنال استفاده کنید، بازدهی جذابی به دست نخواهید آورد. به سادگی می‌توانید با استفاده از سئو اصولی سایت خود و همچنین استراتژی تبلیغات کلیکی به سادگی به این منظور دست پیدا کنید. اهمیت سئو در برندینگ سایت های تازه تاسیس بسیار زیاد است و به نوعی تضمین کننده دیده شدن یک برند است.

10. فروش چند برابری

شاید اسم مشاور سئو مانند مشاور فروش آنقدرها آشنا نباشد. اما اگر به سایت‌های مطرح نیم نگاهی داشته باشید، متوجه خواهید شد که سایت‌های مطرح تمام تلاش خود را به کار خواهند گرفت که با یک استراتژی کاربردی فروش سایت خود را چند برابر کنند. برای این منظور یک مشاور سئو خارجی و همچنین یک مشاور فروش به صورت همزمان جلسه خواهند داشت و خروجی آن به فروش بهتر یک سایت منجر خواهد شد.

11. کسب رتبه و جایگاه در بازار محلی

یکی از جذابترین ویژگی‌های سئو در این امکان شخصی سازی آن است. فرض کنید که قصد راه اندازی فروشگاه آنلاین و همچنین تعیین استراتژی برای فروش یک سایت کوچک و متوسط دارید. در این صورت باید در شهر خود شناخته شوید و از جامعه هدف نزدیک به خود استفاده نمایید. سئو محلی به شما این امکان را میدهد که مشتریان هدف اطراف خود را تارگت کنید و به آن ها کالا و خدمات خود را بفروشید. اهمیت سئو در هر مدل سایتی با هر نوع بیزینس پلنی کاملا مشهود است.

12. بهبود پیوسته سایت

یکی از دلایلی که افراد از انواع آنلاین شاپ استقبال می‌کنند، کسب درآمد غیر فعال است. زمانی که است که به دنبال درآمد غیر فعال می‌باشد، مراحل Maintenance شما نیز باید به همین صورت برنامه ریزی شود. برای این منظور می‌توانید از سئو بهره‌مند شوید. چرا که فرآیند سئو شما متوقف نخواهد شد و به صورت پیوسته به رشد سایت شما کمک خواهد کرد. از طرفی به کمک سرچ کنسول سایت می‌توانید کوچکترین خطا و یا رشد را مشاهده کنید. در صورتی که با مباحث تخصصی سئو تکنیکال ببیشتر آشنا شوید، این موضوع را جوانب مختلف درک خواهید کرد.

پروسه سئو سایت

13. فروش بدون مرز

معمولا سایت‌های خدماتی و سایت‌هایی که محصولات آنلاین به فروش میرسانند به درآمد دلاری نیز فکر می‌کنند. با توجه به اهمیت سئو در سایت‌های دو زبانه می‌توان به درآمد دلاری نیز دست پیدا کرد. چرا که سئو به شما امکان فروش بین المللی را خواهد داد. البته سئو سایت‌های دو زبانه با سایت‌های تک زبانه اندکی متفاوت است و شخص باید یک دیدگاه حرفه‌ای داشته باشد. در غیر این صورت در هر دو حوزه شکست خواهد خورد.

14. ارائه نتایج قابل تحلیل و بررسی

یکی از مهمترین و جذابترین مزایای سئو قابل تحلیل بودن است. فرض کنید که شما در یک آژانس دیجیتال مارکتینگ یک کمپین تبلیغاتی راه اندازی می‌کنید. تا زمانی که این کمپین قابل اندازه گیری نباشد، نمی‌توان برای ادامه و توقف آن برنامه ریزی کرد. اما در سئو کوچکترین مراحل آن نیز قابل اندازه گیری است و به سادگی می‌توان آن را تحلیل کرد. این تحلیل پیوسته در صرفه جویی منابع و زمان بسیار موثر خواهد بود.

15. به دست آوردن نیاز مشترکین بدون ارتباط مستقیم

یکی از جذابترین مزایای سئو مخصوصا در سایت های بزرگ و متوسط تحلیل رفتار مشتریان است. در صورتی که بتوانید نیاز مشتریان را به دست آورید و بر اساس آن برنامه ریزی نمایید، به منزله موفقیت شما در فروش و طراحی محصولات جدید است. در گذشته هزینه بسیار زیادی صرفا برای درک نظر و نیاز مخاطب انجام میشد که بخش قابل توجهی از ان ها نیز غیر قابل اتکا بود. اما با توجه به اهمیت سئو در سایت فروشگاهی می‌توان با کمترین مقدار هزینه به نیاز مخاطب پی برد.

16. بهبود امنیت سایت

شاید فکر کنید که سئو در یک سایت صرفا مربوط به تبلیغات و یا تولید محتوا است. اما باید بگوییم که سئو بسیار فراتر است و امنیت هر بخش از سایت را مورد تحلیل و بررسی قرار میدهد. البته یک سئو کار معمولی نمی‌تواند برای امنیت سایت برنامه ریزی کند و نیاز به یک متخصص سئو تکنیکال خواهد بود. چرا که او به عنوان یک فرد حرفه‌ای با انواع زبان‌های برنامه نویسی آشنا است و می‌تواند تست امنیت را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

17. مکمل قوی برای شبکه های اجتماعی

سئو کاران آماتور فکر می‌کنند که از سوشال سیگنال و شبکه های اجتماعی صرفا برای رشد یک سایت می‌توان استفاده کرد. اما این رابطه دو سویه است و می‌توان از ورودی ارگانیک یک سایت برای رشد شبکه های اجتماعی مختلف نیز استفاده کرد. البته بر شرطی که استراتژی مناسبی برای آن تعریف گردد.

18. کوتاه کردن چرخه خرید

هر کالا به دو صورت پر گردش و کم گردش در اقتصاد نامگذاری می‌شود. البته برخی از کالا ها را به عنوان کالای لوکس و بادوام می‌شناسند که چرخه خرید به مراتب طولانی‌تری دارند. شما با کمک کانتنت مارکتینگ و همچنین سئو می‌توانید این چرخه را کوتاه کنید. به نوعی ایجاد نیاز برای مخاطب زمانی امکان پذیر است که بتوانید فرآیند خرید او را اصلاح کنید و اهمیت محصولات جدید را به او یاد آور شوید. البته استراتژی‌هایی از این دست معمولا چند لایه است و نیاز به یک مقاله کاملا مجزا خواهد داشت.

19. سئو کاملا پویا است و تغییرات الگوریتم موتورهای جستجو را رصد می‌کند

همانطور که می‌دانید اساس و اصول فروش در محیط آنلاین دوستی با موتورهای جستجو است. سئو به شما این امکان را میدهد که موتورهای جستجو را به خوبی بشناسید. در این صورت می‌توانید یک برنامه ریزی بسیار عالی انجام دهید و بر اساس آخرین تغییرات موتورهای جستجو سایت خود را بهینه کنید. با هزینه بسیار کم در کوتاهترین زمان ممکن به مزایای بسیار بالا دست خواهید یافت.

الگوریتم های موتورهای جستجو

20. ارزانترین راه برای دیده شدن

در صورتی که بخواهیم این لیست را ادامه دهیم، می‌توانیم آن را تا صد ها مورد نیز ادامه دهیم. اما اگر بخواهیم بزرگترین مزیت رقابتی سئو را نسبت به سایر گزینه‌ها مطرح کنیم، با به هزینه بسیار پایین آن اشاره نماییم. شما گاها برای دیده شدن سایت خود 5 هزار تا 10 هزار دلار تبلیغات انجام میدهید. در یک مدت کوتاه دیده خواهید شد و به سرعت نیز فراموش می‌شوید. اما 2 هزار دلار می‌توانید در یک محیط رقابتی دیده شوید. در گام اول دیده شدن و در گام های بعدی فروش کالا و خدمات از مزایای سئو با هزینه کم خواهد بود.

سخن پایانی

در این بخش به صورت کامل و جامع در مورد اهمیت سئو در سایت‌های مختلف صحبت کردیم. به نظر شما چه مواردی می‌توان به مزایای سئو در این لیست اضافه کرد. در بخش نظرات این پست آموزشی منتظر دیدگاه شما خواهیم بود. در نهایت همواره به یاد داشته باشید که اساس بازار فروش کاملا تغییر کرده است و نمی‌توانید بدون برنامه ریزی استراتژیک و توجه به اهمیت سئو آنلاین شاپ خود رشدی تجربه نمایید. در صورتی که از مطالعه این بخش لذت بردید، خوشحال می‌شویم آژانس دیجیتال برندینگ بهیار را در شبکه های اجتماعی خود به دیگران نیز معرفی کنید. قطعا افراد بسیار زیادی برای رشد و افزایش فروش خود به ما نیاز خواهند داشت. ❤

نظرات

فیلد اجباری*